27 July 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Ai Ogura κυριάρχησε στον αγώνα στο Motegi θριαμβεύοντας μέσα στο σπίτι του – Αποτελέσματα

Moto3: Ο Ai Ogura κυριάρχησε στον αγώνα στο Motegi θριαμβεύοντας μέσα στο σπίτι του – Στο βάθρο οι Fernandez και Lopez – Αποτελέσματα

Καταπληκτική νίκη για τον Ai Ogura μέσα στο σπίτι του στο Twin Ring του Motegi, του Ιαπωνικού Grand Prix, για τον 16ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022 στην Moto2.

Ο Ιάπωνας αναβάτης της Team Asia που ξεκίνησε από την πέμπτη σειρά και την 13η θέση,  ήταν ο πρωταγωνιστής μιας μεγάλης επιστροφής που τον οδήγησε να περάσει πρώτος την γραμμή τερματισμού και να πάρει την καρό σημαία και με διαφορά έναντι του Augusto Fernandez (Red Bull Ajo), πάνω από 1 δευτερόλεπτο, με τον Ισπανό να συνεχίζει να προηγείται στην κατάταξη, αλλά με μόνο 2 βαθμούς από τον Ogura.

Ο Ai Ogura έγινε ο πρώτος Ιάπωνας αναβάτης που κερδίζει στην Ιαπωνική πίστα μετα από 16 χρόνια, από το 2006 όπου κέρδισε ο Aoyama!

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Alonso Lopez, ο οποίος ξεκίνησε από την τρίτη σειρά, το ίδιο με τον Fernandez.

Τέταρτος στον τερματισμό ήταν ο Jake Dixon (Aspar) που κέρδισε τον Somkiat Chantra (Team Asia), τον Tony Arbolino (Marc VDS) και τον νικητή της Aragon, Pedro Acosta (Red Bull Ajo).

Το Top Ten έκλεισαν οι Albert Arenas (Aspar), Bo Bendsneyder (SAG) και Filip Salac (Gresini). Στους βαθμούς επίσης οι Cameron Beaubier (American Racing), Joe Roberts (Italtrans), Marcel Schrotter (Intact GP), Barry Baltus (RW Racing GP) και ο Lorenzo Dalla Porta (Italtrans).

Διπλή πτώση για τον pole-man Aron Canet και πτώση επίσης των Fermin Aldeguer, Alessandro Zaccone και Celestino Vietti Mooney VR46 Racing Team.

Η παγκόσμια κατάταξη βλέπει πλέον τον Augusto Fernandez να έχει 234 βαθμούς, 2 περισσότερους από τον Ai Ogura.