24 April 2024
MotoGP 2022

Ο Jack Miller κέρδισε τον αγώνα στο Motegi – Ducati – KTM και Honda στο Top 4 – Αποτελέσματα

Ο Jack Miller κυριάρχησε στον αγώνα στο Motegi – Στο βάθρο οι Binder και Martin – 4ος ο Marquez – 8ος ο Quartararo – πτώση για τον Bagnaia – Αποτελέσματα

Εμφατική και άνετη νίκη για τον Jack Miller στο Twin Ring του Motegi, του Ιαπωνικού Grand Prix, για τον 16ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022 στην MotoGP.

Ο αναβάτης της Ducati Factory που ξεκίνησε από την 7η θέση,  ήταν ο πρωταγωνιστής ενός δυνατού αγώνα στην Ιαπωνία παίρνοντας την νίκη, όπου ήταν η 4η της καριέρας του στην μεγάλη κατηγορία.

Για την δεύτερη θέση έδωσαν μάχη μέχρι τον τέλος οι Binder και Martin με τον Binder και το πρώτο ΚΤΜ, να περνά στο τέλος τον Martin, αφήνοντας τον στην τρίτη θέση, ενώ οδήγησε τον αγώνα στην 3η θέση για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Σπουδαίος αγώνας για την τέταρτη θέση για τον Poleman, Marc Marquez με το πρώτο Honda, που έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση, κάνοντας μια μέτρια εκκίνηση και έναν μέτριο πρώτο γύρο, βρέθηκε στην 5η θέση όπου οδήγησε σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα. Τρείς γύρους πριν το τέλος κατάφερε και πέρασε τον Miquel Oliveira και τερμάτισε στην 4ηθεση, μια καλή δοκιμή για ην κατάσταση του χεριού του! Ένας όλο και πιο εκπληκτικός Marc Marquez, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος, στον δεύτερο αγώνα μετά την επιστροφή μετά την τέταρτη επέμβαση στο δεξί του χέρι και τον 150ο στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Miquel Oliveira με το δεύτερο ΚΤΜ τελικά αρκέστηκε στην 5η θέση, αφού δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί την 4η θέση που είχε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Την εξάδα έκλεισε ο εκπληκτικός Luca Marini που έφτασε πίσω από τον πορτογάλο της ΚΤΜ και απείλησε να τον περάσει!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Maverick Vinales, μπροστά από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Fabio Quartararo που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο σήμερα από το να αρκεστεί στην 8η θέση, αλλα μεγαλώνοντας την διαφορά του στους βαθμούς από τους 10 στους 18, εκμεταλλευόμενος την πτώση του Bagnaia και στους  25 από τον Aleix Espargaro Που τερμάτισε στην 16η θέση, μετα από μηχανικό πρόβλημα που αντιμετώπισε αναγκάζοντας τον να μπει στα πιτ και να αλλάξει μοτοσυκλέτα πριν την εκκίνηση!

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Enea Bastianini που πάλεψε σε όλο τον αγώνα με τον Pecco Bagnaia, δυσαρεστούντα της Ducati όπως φάνηκε στην οθόνη μετα την τολμηρή προσπέραση που έκανε στον Bagnaia!

Την 10αδα έκλεισε ένα ακόμα Ducati αυτό του Marco Bezzecchi, μπροστά από τον απογοητευτικό για άλλη μια φορά Johann Zarco.

Στην 12 θέση τερμάτισε το δεύτερο Honda με τον Pol Espargaro, μπροστά από τον Alex Marquez και τα δυο Yamaha των Morbidelli και Crutchlow.

Αγώνας για να ξεχάσει ήταν για τον Aleix Espargarò, ο οποίος όπως αναφέραμε είχε πρόβλημα με το Aprilia RS-GP του στον αναγνωριστικό γύρο. Στη συνέχεια άλλαξε μηχανή ξεκινώντας τελευταίος από τα πιτ, χάνοντας πολλούς βαθμούς όσον αφορά το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Άσχημη ψυχολογικά η πτώση του Bagnaia που τον κάνει να χάνει αρκετούς βαθμούς στο κυνήγι του τίτλου! Μια γλυκόπικρη μέρα για την Ducati!

Δύσκολη μέρα για τη Suzuki, στον τελευταίο της εντός έδρας αγώνα πριν αποσυρθεί. Ο Takuya Tsuda αποσύρθηκε αφού η μηχανή του πήρε φωτιά, ενώ ο Alex Rins επέστρεψε στα pits με μηχανικό πρόβλημα μετά από μάχη για μερικούς γύρους για το Top Ten.

Η παγκόσμια κατάταξη βλέπει πλέον τον Quartararo να έχει 219 βαθμούς, 18 περισσότερους από τον Bagnaia και 25 από τον τρίτο Aleix Espargaro!