27 April 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Jaume Masiá κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Assen και μπαίνει στον αγώνα για τον τίτλο – Αποτελέσματα

Ο Jaume Masiá κέρδισε τον αγώνα Moto3 στο Assen σε μια συναρπαστική μονομαχία με τον Sasaki στην τελευταία στροφή του Grand Prix της Ολλανδίας για τον όγδοο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023

Ήταν 28 βαθμοί στον αέρα και 38 στην άσφαλτο, κάτω από έναν ουρανό χωρίς σύννεφα και ηλιόλουστο και σε έναν συναρπαστικό αγώνα με έως και 14 αναβάτες να παλεύουν και να ανταλλάσσουν θέσεις για την νίκη, μια ομάδα που στη συνέχεια μειώθηκε σε 10 αναβάτες, φτάνοντας στο τελευταίο γύρο να καθορίζει την νίκη το τελευταίο chicane, με τον Ιάπωνα Ayumu Sasaki, να χάνει την πρώτη θέση από τον Masiá και να τερματίζει δεύτερος, μπροστά από τον νικητή του Sachsenring, Deniz Oncu, που έκλεισε το βάθρο του Assen.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ένας φοβερός Ivan Ortolà , ο οποίος, παρά το ξεκίνημα από τα πίσω και μια ποινή μεγάλου γύρου, ανέκαμψε και έφτασε μόλις τα 0,48 δευτερόλεπτα από το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Πέμπτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο David Munoz στο KTM, μπροστά από τον  Josè Antonio Rueda (KTM Red Bull Ajo) τον Collin Veijer (Husqvarna Intact GP) και του Fenati. 9ος τερμάτισε ο Joel Kelso μπροστά από τον Stefano Nepa που συμπλήρωσε το Top 10.

Στην βαθμολογούμενη 15αδα τερμάτισαν επίσης οι Kaito Toba, Diogo Moreira, David Alonso, Xavier Artigas και Ryusei Yamanaka.

Αγώνα για να ξεχαστεί ήταν ο σημερινός για τον ηγέτη της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Daniel Holgado. Ο αναβάτης της KTM Red Bull Ajo Team μετά από καταστροφικές κατατακτήριες, οπού ξεκίνησε τελευταίος, είχε πτώση στον πρώτο γύρο αλλα επέστρεψε στην πίστα, τερματίζοντας 25ος.

Στο Πρωτάθλημα μειώνεται το πλεονέκτημά του. Ο Holgado έχει 125 βαθμούς έναντι 109 του Masia, 99 του Sasaki και 94 των Ortolà και Oncu.