28 April 2024
MotoGP 2023

Ο Alex Marquez κέρδισε τον αγώνα SPRINT στην Μαλαισία – Martin και Bagnaia στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alex Marquez κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα SPRINT του Grand Prix της Μαλαισίας, για τον 18ο γύρο της κατηγορίας MotoGP, στο Sepang.Ο Alex Marquez έκανε την δεύτερη νίκη του φέτος στον αγώνα SPRINT, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα στα γκαράζ της και Ducati όπου και πάλι να μονοπωλούν το βάθρο!

Ο Alex Marquez έδωσε όμορφες μάχες για να φτάσει στην κορυφή του αγώνα και να κερδίσει τον αγώνα, μπροστά από τον Jorge Martin, που προσπάθησε να φτάσει στην κορυφη και παρόλο που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Alex Marquez και πέρασε στην 2η θέση πίσω από τον Bagnaia δεν κατάφερε να αντισταθεί στις επιθέσεις του Marquez και τελικά να αρκεστεί στην 2η θέση, αφού κατάφερε και πέρασε τον άμεσο αντίπαλο του Pecco Bagnaia μειώνοντας την διαφορά από  τους 13 στους 11 βαθμούς!

Το βάθρο έκλεισε ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Pecco Bagnaia, που οδήγησε τον  αγώνα στο πρώτο μισό αλλα δεν κατάφερε τελικά να αντέξει στις επιθέσεις των Marquez και Martin υποχωρώντας στην 3η θέση, όπου κατάφερε και κράτησε άμυνα από τον πολύ καλό και σήμερα Enea Bastianini που τερμάτισε 4ος τελικά!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Brand Binder πίσω από τα 4 πρώτα Ducati και μπροστά από τον ομόστυαλό του με το δεύτερο ΚΤΜ Jack Miller.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Johann Zarco και τον Luca Marini όπου κλείνει και την πρώτη 9αδα που παίρνει βαθμούς, ενώ το Top10 έκλεισε ο Maverick Vinales!

Στην 11η θέση τερμάτισε το πρώτο Ιαπωνικό με τον Franco Morbidelli και την Yamaha , μπροστά από το RS-GP του Aleix Espargarò.

Ο Fabio di Giannantonio (Gresini Racing) τερμάτισε 13ος, μπροστά από τους A .Fernandez και Pol Espargarò.

Ο Fabio Quartararo φάνηκε να δυσκολεύτηκε πολύ και τερμάτισε 16ος μπροστά από τους Raul Fernandez και Miguel Oliveira.

Τις τελευταίες θέσεις “κοσμούν” και πάλι τα Honda με τον Nakagami και Lecuona στην 19η και 20η θέση αντίστοιχα, μπροστά από τον Marc Marquez που ξεκίνησε 20ος και έφτασε 13ος αλλα είχε πτώση και συνέχισε τερματίζοντας τελικά 21ος .

Στην 22η θέση τερμάτισε ο Alvaro Bautista, με τον δύο φορές πρωταθλητή Superbike να τερματίζει προτελευταίος, μπροστά μόνο από τον Joan Mir, ο οποίος και αυτός έπεσε και συνέχισε.

Πολλοί ήταν αυτοί που περίμεναν περισσότερα από τον Bautista, όπως και ο ίδιος πίστευε, αλλά το επίπεδο του MotoGP είναι πολύ υψηλό και ο Ισπανός δεν είχε οδηγήσει MotoGP για 5 χρόνια, που πραγματικά αποδεικνύετε μια αιωνιότητα.