24 August 2024
WSBK 2022

Ο Alvaro Bautista κέρδισε και τον 2ο αγώνα στο Aragon –  Ducati – Kawasaki – Yamaha  στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο 2ος αγώνας του WSBK ήταν και πάλι συναρπαστικός με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή  2021, Aegerter να παίρνει την πρώτη του νίκη για τη σεζόν του 2022 , πάνω στην γραμμή τερματισμού!

Ο πρώτος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος WorldSBK FIM 2022 ολοκληρώθηκε με έναν ακόμη συναρπαστικό αγώνα στο MotorLand Aragon για τον Γύρο Pirelli Aragon, με τον Ισπανό αναβάτη της Ducati, Alvaro Bautista να παίρνει την νίκη του 2ου αγώνα, με διαφορά 4.393s από τον δεύτερο!

Αυτή ήταν 2η νίκη του 1ου γύρου μετα την πρωινή νίκη στον αγώνα Superpole και έτσι φεύγει από το Aragon επικεφαλής της βαθμολογίας για πρώτη φορά μετά τον Misano το 2019, με διαφορά 1022 ημερών, καθώς κέρδισε την 18η νίκη στην καριέρα του στο WorldSBK, με 57 βαθμούς, έναντι των 54 του δευτέρου Jonathan Rea!   .

Στους πρώτους γύρους η μάχη μεταξύ Bautista, Rea, Razgatlioglu και Rinaldi ήταν φοβερές, με τον Rea να κάνει ένα λάθος στην μάχη του με τον Rinaldi στον 3ο γύρο, μένοντας στην 4η θέση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Bautista  να φύγει μπροστά και να μην τον απειλήσει κάνεις μέχρι την καρό σημαία!

Για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου δοθήκαν μάχη σχεδόν μέχρι το τέλος, με τον Rea να υπερέχει τελικά των Razgatlioglu και Rinaldi, κερδίζοντας την δεύτερη θέση του βάθρου, ενώ ο Razgatlioglu τελικά κατάφερε και νίκησε τον Rinaldi, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου!

Ο Rinaldi παρόλη την φοβερή του εμφάνιση, αρκέστηκε στην 4η θέση, μπροστά απ τον δεύτερο Kawasaki του Alex Lowes, που τερμάτισε 5ος, ενώ την πρώτη εξάδα έκλεισε ο Axel Bassani.

Το πρώτο BMW M1000RR τερμάτισε στην 7η θέση με τον Loris Baz, μπροστά από τον πρώτο Honda CBR1000 RR-R, με τον Xavier Vierge !

Στην 9η θέση τερμάτισε ο G. GERLOFF με Yamaha, μπροστά από το δεύτερο Honda CBR1000 RR-R με τον Iker Lecuona, που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα!

Ο Γάλλος αναβάτης Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) τερμάτισε στην 11η θέση και μόλις δύο δευτερόλεπτα μακριά από τη μάχη για την έβδομη θέση σε ένα δυνατό Σαββατοκύριακο επιστροφής για τον Γάλλο. Ο Eugene Laverty (Bonovo Action BMW) διασφάλισε ότι και οι δύο αναβάτες της Bonovo BMW κέρδισαν πόντους στον Αγώνα 2 καθώς κατέκτησε τη 12η θέση μετά από μια μάχη στα τέλη του αγώνα με τον πρωτάρη Philipp Oettl (Kawasaki Puccetti Racing)

Ο rookie Roberto Tamburini (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team), κέρδισε την 14η θέση στον πρώτο γύρο του WorldSBK, ενώ ένας άλλος πρωτοεμφανιζόμενος, ο Illia Mykhalchyk (BMW Motorrad WorldSBK Team), σημείωσε βαθμούς με την 15η θέση .