27 April 2024
WSBK 2022

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 1ο αγώνα WorldSBK στην Catalunya,  Rea και Gerloff στο βάθρο –  Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον εκπληκτικό 1ο αγώνα WorldSBK στην Catalunya,  Rea και Gerloff στο βάθρο –  Δείτε τα Αποτελέσματα

Ο 1ος αγώνας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike ήταν ένας εκπληκτικός αγώνας γεμάτος μάχες και εκπλήξεις από την αρχή μέχρι την καρό σημαία και αποζημίωσε όσους παρευρέθηκαν στο Circuit de Barcelona-Catalunya, αλλα και όλους όσους τον είδαν από την τηλεόραση!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) με αυτή την εκπληκτική νίκη του επέκτεινε το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα!

Ξεκινώντας από την πέμπτη θέση της σχάρας εκκίνησης ο Alvaro Bautista, πετάχτηκε με εκπληκτικό τρόπο και έστριψε  πρώτος στην πρώτη στροφή της πίστας, μπροστά από τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK), όπου έκανε και αυτός μια φοβερή εκκίνηση από την όγδοη θέση, σε αντίθεση με την πολύ άσχημη εκκίνηση του Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) από την τρίτη θέση, αφού βρέθηκε στην 7η θέση, μέχρι την πρώτη στροφή του αγώνα!

Στα πρώτα στάδια του αγώνα, ο Razgatlioglu φαινόταν να κάνει μια κίνηση στον Bautista, αλλά ο ηγέτης του Πρωταθλήματος κατάφερε να κρατήσει μια νίκη σχετικά χωρίς πίεση μπροστά από τον Rea, όπου χρειάστηκε όλο τον αγώνα για να φτάσει στην δεύτερη θέση.

Το βάθρο έκλεισε ο Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), ο οποίος ξεκίνησε από την έκτη θέση και έδειξε δυνατό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν του για το 2022 και το πρώτο του βάθρο.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) που έκανε έναν δυνατό αγώνα για να φτάσει σε αυτή την θέση.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) που δεν κατάφερε να μείνει στο κυνήγι του βάθρου και υποχώρησε σιγά σιγά, χάνοντας τις θέσεις του, τερματίζοντας στην 6η θέση!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Iker Lecuona (Team HRC), όπου ξεκίνησε από την Pole position, χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευτεί την pole, παλεύοντας σε όλο τον αγώνα να μείνει στην κορυφαία ομάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), όπου  ήταν άλλος ένας οδηγός που αγωνίστηκε αρχικά στην πρώτη ομάδα αλλά έπεσε στα τελευταία στάδια καθώς διεκδίκησε την έβδομη θέση, μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing), όπου τερμάτισε στην όγδοη θέση.

9ος τερμάτισε τελικά ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Brixx WorldSBK), μπροστά από τον Ιρλανδό αναβάτη Eugene Laverty (Bonovo Action BMW) που ήταν ο κορυφαίος αναβάτης BMW και ήταν ο πρώτος του τερματισμός στην πρώτη δεκάδα από τον πρώτο αγώνα της σεζόν.

Ο Bautista πήρε την 25η νίκη WorldSBK , μόνο μία πίσω από τον Πρωταθλητή του 2021 Razgatlioglu, και την ένατη νίκη του στη σεζόν με το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα να φτάνει στους 44 βαθμούς διαφορά από τον Razgatlioglu και 52 από τον Rea.

Ήταν επίσης η 385η νίκη της Ducati στο WorldSBK και η 680η θέση στο βάθρο.