20 April 2024
MotoGP 2022

Ο Marc Marquez κέρδισε την Pole Position στο βρόχινο Motegi – Honda, Ducati, KTM και Aprilia στο Top 4 – Αποτελέσματα

Ο Marc Marquez κέρδισε την Pole Position στο βρόχινο Motegi – Honda, Ducati, KTM και Aprilia στο Top 4 – Δείτε τα Αποτελέσματα

Με τον καιρό να παίζει το βασικό του ρολό έγιναν τα προκριματικά της μεγάλης κατηγορίας στο Twin Ring στο Motegi, για τον 16ο γύρο του MotoGP 2022.

Ο Marc Marquez ήταν αυτός που έκανε τον ταχύτερο γύρο σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:55.214.
Ο Marquez ξανά στην κορυφη μετα από 1071 μέρες, δηλαδή από το Ιαπωνικό GP του 2019! Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής κέρδισε την  63η pole στο MotoGP, την 91η στην καριέρα του.

Στην δεύτερη θέση και με διαφορά 0,208 δευτερόλεπτα, η Ducati Pramac του Johann Zarco, με χρόνο 1:55.422, ενώ την πρώτη σειρά στην Τρίτη θέση θα είναι το ΚΤΜ του Brand Binder με χρόνο 1:55.53 και διαφορά 0.323 από την κορυφη!

Τέταρτη θέση για το Aprilia του Maverick Vinales, μπροστά από την Ducati Pramac του Jorge Martin και την δεύτερη Aprilia του Aleix Espargaro που κλείνει την δεύτερη σειρά εκκίνησης!

Στην 7η θέση τέλειωσε το Q2 ο Jack Miller με την εργοστασιακή Ducati, μπροστά από το δεύτερο ΚΤΜ του Miquel Oliveira και το πρώτο Yamaha  του Fabio Quartararo, που κλείνει την τρίτη σειρά εκκίνησης

Στην 10η θέση θα ξεκινήσει και από την τέταρτη σειρά ο Luca Marini (Ducati Mooney VR46 Racing Team), μπροστά από το δεύτερο Honda του Pol Espargaro και το εργοστασιακό Ducati του Pecco Bagnaia στην 12η θέση!

13ος ηταν ο Bezzecchi, 14ος ο Morbidelli, 15ος ο Bastianini, 16ος ο Di Giannantonio, 17ος ο Álex Márquez, 18ος ο Rins, 19ος ο Nagashima, και 20ος ο Gardner.