28 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα Superpole WSBK στο Aragon – Rea και Razgatlıoğlu στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα Superpole του Aragon, για τον δέκατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike στο Motorland.

Μια ακόμα μάχη του μοναδικού Titanic Trio που μας έχει χαρίσει απίστευτες μάχες από πέρυσι είδαμε και σε αυτόν τον συναρπαστικό αγώνα.

Ο Jonathan Rea οδήγησε τον αγώνα από την αρχή μέχρι την ευθεία πριν τον τερματισμό όπου αναγκαστικά υποκλίθηκε στην δύναμη της Ducati, μετα από μια υπέροχη μάχης των τριβών καλύτερων οδηγών των τελευταίων χρόνων!

Οι Rea, Bautista και Razgatlıoğlu σε έναν ακόμα δικό τους αγώνα πρόσφεραν θέαμα και αγωνία με τις φοβερές μάχες τους και στους 10 γύρους του αγώνα, με τον φοβερό Bautista να παίρνει την νίκη στα τελευταία μέτρα του αγώνα εκμεταλλευόμενος την δύναμη της Ducati, παίρνοντας την 52η νίκη της καριέρας του και ισοφαρίζοντας τον Baylis στις νίκες, επίσης κέρδισε το 200ο βάθρο για την Ισπανία.

Στην 2η θέση αρκέστηκε ο απίθανος Jonathan Rea, που πάλεψε και τα έδωσε όλα, αλλα δεν ήταν αρκετά για να νικήσουν την δύναμη της ιταλικής μοτοσυκλέτας! Ο Rea πήρε το 26ο βάθρο του σε 26 αγώνες στην Aragon, ένα νέο ρεκόρ όλων των εποχών για μια μόνο πίστα.
Ταχύτερος γύρος για τον Jonathan Rea (Kawasaki) με 1’49.028s, που είναι νέο ρεκόρ γύρου αγώνα!

Το βάθρο έκλεισε ο τρομερός Toprak Razgatlıoğlu που πάλεψε σκληρά κυρίως με τον Bautista, αλλα και αυτός δεν κατάφερε να κερδίσει την «κλασική Ducati» όπως ο ίδιος δήλωσε, φανερά απογοητευμένος!

Ο Razgatlıoğlu πήρε το 109ο βάθρο του που τον φέρνει στο ίδιο επίπεδο με τον τέσσερις φορές Πρωταθλητή Carl Fogarty.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Andrea Locatelli, ακολουθούμενος από τον νικητή του Race 1, Michael Rinaldi, και τον Iker Lecouna.

Έβδομη θέση για τον Xavi Vierge μπροστά από τους Philipp Oettl και Garrett Gerloff. Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνει ο Remi Gardner.

Ο Bautista κέρδισε πέντε βαθμούς έναντι του Razgatlioglu για να αυξήσει το προβάδισμά του στους 42 βαθμούς.