28 April 2024
MotoGP 2023

Ο Marco Bezzecchi κέρδισε άνετα τον συναρπαστικό αγώνα στην Ινδία – Martin και Quartararo στο βάθρο -Αποτελέσματα

Ο Marco Bezzecchi κυριολεκτικά κυριάρχησε στο Grand Prix της Ινδίας, που έγινε στην πίστα Buddh International Circuit, για τον 13ο γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος MotoGP 2023.

Ο pole-man που χθες στον αγώνα σπριντ ήταν ο συγγραφέας μιας φοβερής «επιστροφής» μετά την ανατροπή στην πρώτη στροφή από τον συμπαίκτη του Luca Marini, κέρδισε άνετα τον αγώνα με διαφορά που ξεπέρασε τα 8,5 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο, κερδίζοντας την τρίτη του νίκη στη σεζόν και στην Top Class, και την ένατη στην καριέρα του, μία νίκη που σφράγισε για πάντα με το όνομα του στην ιστορία ως ο πρώτος νικητής της Ινδίας και του India MotoGP!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jorge Martin, με τον αναβάτη της Pramac να έχει πρόβλημα με την φόρμα του που είχε ανοίξει το φερμουάρ του τέσσερις γύρους πριν από το τέλος και το οποίο θα μπορούσε να είχε οδηγήσει τους κριτές να τον σταματήσουν για λόγους ασφαλείας, κάτι που δεν συνέβη επειδή το #89 παρά το χάσιμο χρόνου κατάφερε να το κλείσει.

Το βάθρο έκλεισε ο εξαιρετικός σήμερα Fabio Quartararo, ο οποίος κατάφερε να φέρει στην τρίτη θέση μια Yamaha που δεν ήταν ποτέ ανταγωνιστική σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και που απείλησε τον Martin μέχρι την τελευταία στροφή.

Στην 4η θέση τερμάτισε το KTM του Brad Binder, που έδωσε μάχης στους τελευταίους γύρους με την Honda του Joan Mir, που τερμάτισε τελικά 5ος παίρνοντας το καλύτερο του αποτέλεσμα από τότε που ήρθε στην Honda!

Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Johann Zarco, μπροστά από τον Franco Morbidelli και τον Maverick Vinales.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez, που είχε μια πτώση στον 5ο γύρο ενώ ήταν 4ος και πάλευε για το βάθρο. Μετα την πτώση συνέχισε από το τέλος και κατάφερε και ανέβηκε μέχρι την 9η θέση.

Την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Raul Fernandez (Aprilia RNF).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Takaaki Nakagami, Miguel Oliveira, Pol Espargarò, Jack Miller και Stefan Bradl..

Ένας αγώνας για να ξεχάσει ο Pecco Bagnaia, ο οποίος έπεσε οκτώ γύρους πριν τον τερματισμό και ενώ ήταν δεύτερος και μπροστά από τον Jorge Martin!

Με μηχανικό πρόβλημα στην Aprilia του ο Aleix Espargaro αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα!

Τώρα η διαφορά στην βαθμολογία είναι στους 13 βαθμούς από τον Martin και στους 44 βαθμούς από τον Bezzecchi.