28 April 2024
MotoGP 2023

O Enea Bastiani κέρδισε τον αγώνα στην Μαλαισία – Στο βάθρο Alex Marquez και Bagnaia – Αποτελέσματα

Ο Enea Bastianini κυριάρχησε κυριολεκτικά στην κατηγορία MotoGP στο Grand Prix της Μαλαισίας, για τον 18ο γύρο του MotoGP 2023 στη διεθνή πίστα Sepang.

O Enea Bastiani κέρδισε τον αγώνα στην Μαλαισία κάνοντας την πρώτη του νίκη φέτος μετα από ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα με τραυματισμούς!

Ο Bastianini έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος και έμεινε μπροστά οδηγώντας όλο τον αγώνα χωρίς στην ουσία να τον πιέσει κάνεις μέχρι την καρό σημαία, την πρώτη μετα από τον Aragon πέρυσι, ενώ είναι ο 7ος διαφορετικός νικητής φέτος και επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τον πέμπτο του αγώνα στην Top Class, και την δέκατη στην καριέρα του!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο νικητής του Sprint της Μαλαισίας Alex Marquez που μπήκε από τον πρώτο γύρο στην δεύτερη θέση οδηγώντας χωρίς λάθη αλλα χωρίς να καταφέρει να πλησιάσει τον Bastianini σε σημείο να τον απειλήσει!

Στην 3η θέση κλείνοντας το βάθρο τερμάτισε ο Pecco Bagnaia που ξεκίνησε από την pole, αλλα χωρίς να καταφέρει να στρίψει πρώτος και έτσι έμεινε στην 3η θέση, οπού εκτός από μια πίεση από τον Jorge Martin που δέχτηκε στην αρχή, αποκρούοντας τις επιθέσεις του, συνέχισε σε έναν μοναχικό αγώνα, φεύγοντας από την Μαλαισία μεγαλώνοντας την διαφορά του στην βαθμολογία στους 14 βαθμούς από τον δεύτερο Martin που τερμάτισε στην 4η θέση, χωρίς να μπορέσει να παλέψει για το βάθρο κάνοντας και αυτός έναν μοναχικό αγώνα στην 4η θέση, με σχεδόν 7 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Bagnaia!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo που είχε έναν καλό αγώνα και κατάφερε να ανεβεί μέχρι την 5η θέση, κερδίζοντας τις μάχες που έδωσε με τους πιο πίσω οδηγούς, φέροντας στην κορυφαία 5αδα μια Ιαπωνική μοτοσυκλέτα, που είναι σπάνιο θέαμα για φέτος!

Την πρώτη εξάδα έκλεισε ο Marco Bezzecchi που στην αρχή του αγώνα βρέθηκε μέχρι την 4η θέση αλλα σιγά σιγά υποχώρησε και τελικά τερμάτισε στην 6η θέση, μια ημέρα οπού γιορτάζει τα 25α του γενέθλια!

Στην  7η θέση τερμάτισε το δεύτερο Yamaha με τον Franco Morbidelli μπροστά από το πρώτο KTM με τον Jack Miller, και τις Ducati των Fabio DI Giannantonio και Luca Marini που έκλεισαν το Top 10!

Στην 11η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Maverick Vinales μπροστά από τον Johann Zarco και τον Marc Marquez με το πρώτο Honda στην 13η θέση.

Στους βαθμούς τερμάτισαν τα δυο GASGAS με τους Augusto Fernandez και Pol Espargaro στην 14η και 15η θέση αντίστοιχα.

Πτώσεις είχαν οι Joan Mir, Miguel Oliveira, Aleix Espargaro (είχε την 5η πτώση στην Μαλαισία αυτό το τριήμερο) και Brand Binder ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς!

Οι δύο αναβάτες των WSBK, Iker Lecuona (αντικαθιστώντας τον Alex Rins στο Honda LCR) και ο Alvaro Bautista (δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Superbike και στην πίστα ως μπαλαντέρ Ducati Aruba.it Racing), τερμάτισαν στην 16η και 17η  και προτελευταία θέση αντίστοιχα , μπροστά μόνο από τον Takaaki Nakagami, που είχε πτώση αλλα συνέχισε τερματίζοντας τελευταίος.