27 April 2024
MotoGP 2023

Ο Francesco Bagnaia κέρδισε την pole position με νέο ρεκόρ στην Μαλαισία – Απόλυτη κυριαρχία της Ducati με 6 θέσεις στο top 6 –  Αποτελέσματα

Ο Francesco Bagnaia κέρδισε την pole position της κατηγορίας MotoGP στο Grand Prix της Μαλαισίας, για τον 18ο γύρο του MotoGP 2023.

Ο αναβάτης της ομάδας της Ducati, με χρόνο 1:57.491 που έκανε στον τελευταίο του γύρο, έγραψε νέο ρεκόρ πίστας, κέρδισε την 7η pole της σεζόν και θα ξεκινήσει από την κορυφη στους δυο αγώνες του Σαββατοκύριακου!

Ο Jorge Martin με χρόνο 1’57.549, μόλις 0.058 δευτερόλεπτα διαφορά έμεινε 2ος, αφού έπεσε στο τέλος του τελευταίου του γύρου, και έτσι θα ξεκινήσει ακριβό πίσω από τον άμεσο διεκδικητή του τίτλου για φέτος!

Την πρώτη σειρά εκκίνησης έκλεισε με χρόνο 1’57.590, ο εκπληκτικός Enea Bastianini, που πέρασε από το Q1, κατάφερε και τερμάτισε τρίτος με διαφορά μόλις 0,099 από την pole!

Ο Alex Marquez με χρόνο 1’57.661, τερμάτισε τέταρτος, και θα ανοίξει την δεύτερη σειρά εκκίνησης, μπροστά από τους Luca Marini με χρόνο 1’57.787 και Marco Bezzecchi με 1’57.805, που κλείνουν την δεύτερη σειρά, επίσης την πρώτη εξάδα και την πρώτη εξάδα των Ducati!
Επίσης να τονίσουμε ότι και οι πρώτοι πέντε αναβάτες έσπασαν το παλιό ρεκόρ που ήταν 1.57.790 και το είχε από πέρυσι ο Jorge Martin.

Η πρώτη μοτοσυκλέτα εκτός Ducati θα ξεκινήσει από την 7η θέση και θα είναι η ΚΤΜ του Brad Binder που ανοίγει την τρίτη σειρά μπροστά από την πρώτη Ιαπωνική μοτοσυκλέτα με τον Fabio Quartararo πάνω στην Yamaha M1, μπροστά από το πρώτο Aprilia με τον Maverick Vinales.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Jack Miller που ανοίγει την 4η σειρά, μπροστά από τον Fabio Di Giannantonio που τερμάτισε 11ος αφού πέρασε πρώτα από το Q1, ενώ στην 12η θέση κλείνοντας την σειρά τερμάτισε ένα ακόμα Ducati με τον Johann Zarco!

Από την 13η θέση θα εκκινήσει ο Aleix Espargaro με το δεύτερο Aprilia, μπροστά από τον Augusto Fernandez με το GASGAS και τον Franco Morbidelli, με το δεύτερο Yamaha.

Από την 16η θέση θα εκκινήσει ο  Joan MIR, μπροστά από τον Pol Espargaro και τον Raul Fernandez.

Από την 19η θέση θα ξεκινήσει ο Miguel Oliveira, μπροστά από τον Marc Marquez, που θα ξεκινήσει 20ος, ο οποίος είχε πτώση στο γρήγορο γύρο του στο τέλος του session Q1, ενώ την 7η σειρά κλείνει ο Takaaki Nakagami .

Από την τελευταία σειρά θα ξεκινήσουν οι Alvaro Bautista και Iker Lecuona στην 22η και 23η θέση αντίστοιχα.