2 May 2024
MotoGP 2023

Ο Johann Zarco κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Philip Island – Bagnaia και Di Giannantonio στο βάθρο κάνοντας φουλ της Ducati – Αποτελέσματα

ΟJohann Zarco, κέρδισε τον αγώνα στο Phillip Island, κάνοντας την πρώτη του νίκη στο MotoGP, στον 16ο γύρο της κατηγορίας MotoGP στην Αυστραλία.

Ο Zarco χρειάστηκε 120 αγώνες στην μεγάλη κατηγορία για να φτάσει στην πρώτη του νίκη στην μεγάλη κατηγορία και σε νίκη από το 2016, 2.533 μέρες από τη Βαλένθια που ήταν η τελευταία του νίκη στην Moto2 !

Σε έναν συναρπαστικό τελευταίο γύρο που είχε τόσες ανατροπές που δεν μπορούσε κάνεις να φανταστεί, τα είδαμε όλα, σαν να βλέπαμε Moto3!

Ο Jorge Martin που οδήγησε τον αγώνα από την αρχή του αγώνα, δεν άντεξε τελικά, αποδεικνύοντας την λάθος επιλογή του μαλακού ελαστικού που του έδωσε το πλεονέκτημα στην αρχή, αλλα στο τέλος τον πρόδωσε και όχι μόνο έχασε την πρώτη θέση αλλα και το βάθρο τερματίζοντας στην 5η θέση!

Στην 2η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Pecco Bagnaia που σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν εκτός βάθρου κατάφερε στον τέλος να περάσει και να φτάσει στην 2η θέση και να τερματίσει μόλις 0.201s πίσω από τον νικητή, ανοίγοντας την διαφορά του στους 26 βαθμούς από τον δεύτερο Martin!

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Fabio DI Giannantonio που κέρδισε το πρώτο του βάθρο στην μεγάλη κατηγορία μετα από δυο χρονιά στην κατηγορία, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Brand Binder με το πρώτο ΚΤΜ οπου το μεγαλύτερο μέρος του αγωνα ήταν μέσα στο βάθρο, ενώ στην 5η όπως είπαμε αρκέστηκε ο Jorge Martin, μπροστά από τον φοβερό και πάλι Marco Bezzecchi που ανέβηκε μέχρι την 6η θέση στους τελευταίους γύρους, αφού για το μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν πολύ πίσω!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Jack Miller μέσα στην πατρίδα του δίνοντας μια όμορφη μάχη με αρκετές προσπεράσεις!

Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Aleix Espargaro, μπροστά από τον Alex Marquez και τον Enea Bastianini που έκλεισε το TOP 10 του αγώνα!

Στην 11η θέση τερμάτισε το δεύτερο εργοστασιακό Aprilia με τον Maverick Vinales, μπροστά από τον Luca Marini και τον Miguel Oliveira.

Στην 14η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo όπου στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν εκτός 15αδας.

Την 15η θέση την τελευταία θέση που παίρνει βαθμούς, πήρε ο Marc Marquez που στο πρώτο κομμάτι του αγώνα πάλευε ακόμα και για την 4η θέση, αλλα όπως φαίνεται και για αυτόν η επιλογή του μαλακού ελαστικού του έδωσε στην αρχή ένα πλεονέκτημα αλλα μετα καταστροφή!

Ο Joan Mir είχε μια πτώση στη στροφή 4, μετα από επαφή με τον Marini, ενώ οι αγωνοδίκες δεν τιμώρησαν τον Marini.

VIDEO ο τελευταίος συναρπαστικός γύρος του αγώνα στο Phili Island

Αλλάζει το πρόγραμμα στην Αυστραλία, ο αγώνας θα γίνει Σάββατο λόγω καιρικών συνθηκών! – Δείτε το νέο πρόγραμμα