WSBK 2022

Ο Jonathan Rea κέρδισε την Pole Position με νέο ρεκόρ στο Most της Τσεχίας – Αποτελέσματα

Κανείς δεν μπόρεσε να σταματήσει τον έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή, ο οποίος έκανε τον ταχύτερο γύρο στην Τσεχία στην διαδικασία για την Superpole στο Autodrom Most

Με την βροχή να μυρίζει στον αέρα και μετά από μια νυχτερινή βροχή, οι αναβάτες βγήκαν στην πίστα αμέσως.

Αξιοποιώντας τα μέγιστα ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) έφτασε στο 1’30.947 γράφοντας ένα νέο ρεκόρ γύρου και μια δεύτερη συνεχόμενη pole position στην πίστα του Most.

Στην δεύτερη θέση τέλειωσε ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK), χωρίς να μπορέσει να απαντήσει στον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που ήταν ο μόνος που κατέβηκε στο 1.30s. O Razgatlioglu θα είναι η 12η συνεχόμενη φορά που θα εκκινήσει από την πρώτη σειρά.

Στον τελευταίο γύρο ο Rinaldi, κατάφερε και πήρε την τρίτη θέση, από τον ομόστυαλό του Alvaro Bautista, κλείνοντας την πρώτη σειρά εκκίνησης του 1ου αγώνα!

Από την δεύτερη σειρά, θα εκκινήσει ο ηγέτης του Πρωταθλήματος Alvaro Bautista, που ήταν τρίτος μέχρι το τέλος, όταν έχασε την θέση από τον ομόστυαλό του. Ο Alex Lowes θα ξεκινήσει από την πέμπτη θέση, μπροστά από τον Αμερικανό αναβάτη Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), ο οποίος επέστρεψε στις δύο πρώτες σειρές για πρώτη φορά μετά τον Άσεν, όταν ήταν επίσης έκτος.

Από την τρίτη σειρά, και την 7η θέση θα ξεκινήσει ο Scott Redding, μπροστά από τον Locatelli που θα παραταχθεί στην όγδοη θέση, ενώ ο συμπατριώτης του Axel Bassani (Motocorsa Racing) ολοκληρώνει την τρίτη σειρά, στην 9η θέση, ενώ την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Lucas Mahias.