28 April 2024
MotoGP 2023

Ο Jorge Martin κέρδισε άνετα τον αγώνα SPRINT στο Motegi – Binder και Bagnaia στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin μετα την Pole position του Ιαπωνικού Grand Prix, για τον 14ο γύρο της κατηγορίας MotoGP, στο Motegi, κέρδισε και τον αγώνα Sprint.

Συνεχίζοντάς μια φοβερή εμφάνιση στην Ιαπωνία ο Jorge Martin, κέρδισε άνετα τον αγώνα Sprint, με διαφορά 1.390s από τον δεύτερο χωρίς να φανεί να ανησυχεί σε όλο τον αγώνα, αφού ο δεύτερος Binder δεν μπόρεσε να τον απειλήσει σε καμία στιγμή!

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχομένη νίκη του σε αγώνα Sprint του Ισπανού κάνοντας Χατ τρικ και η Πέμπτη νίκη της σεζόν 2023!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε το ΚΤΜ με τον Brand Binder που στους πρώτους γύρους πάλεψε με τον ομόστυαλό του Jack Miller για την δεύτερη θέση, με νικητή τελικά τον Νοτιοαφρικανό.

Το βάθρο του αγώνα Sprint έκλεισε ο Pecco Bagnaia που δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κορυφη μετα την εκκίνηση και βρέθηκε γρηγορά 4ος , με τον Marc Marquez κολλημένο πίσω του για τους τρεις πρώτους γύρους, αλλα στην συνέχεια ξέφυγε και έφτασε το Miller όπου έδωσαν μια θεαματική μάχη στους τελευταίους γύρους με τον Ιταλό να κερδίζει τον Αυστραλό και να παίρνει το βάθρο και πολύτιμους βαθμούς που τον καρτούν επικεφαλής της βαθμολογίας!

Στην 4η θέση τελικά τερμάτισε ο Jack Miller που έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και βρέθηκε δεύτερος αλλα έχασε τις μάχες με Binder και Bagnaia!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Johann Zarco, μπροστά από την Ducati του Marco Bezzecchi που πάλεψε δυνατά και θεαματικά για να κρατηθεί στην μάχη της κορυφής, μετα την άσχημη εκκίνηση του, όπου έμεινε μέχρι την 7η θέση!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez που ξεκίνησε από την 7η θέση και οδήγησε σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα στην 5η θέση, αλλα χάνοντας την μάχη με Zarco και Bezzecchi, και δείχνοντας ότι δεν έχει άλλο ν δώσει αρκέστηκε στην 7η θέση.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Fabio Di Giannantonio, με μια ακόμα Ducati, μπροστά από το πρώτο Aprilia του Maverick Vinales που έκλεισε την 9αδα που παίρνει βαθμούς από τον αγώνα Sprint!

Την δεκάδα έκλεισε ο Raul Fernandez με το δορυφορικό Aprilia, μπροστά από τα GASGAS των Pol Espargaro και Augusto Fernandez.

Η δεύτερη Ιαπωνική μοτοσυκλέτα, η Honda του Joan Mir τερμάτισε στην 13η θέση, μπροστά από την Aprilia του Miguel Oliveira και τις Yamaha των Quartararo και Morbidelli στην 15η και 16η θέση, ενώ στην 17η θέση τερμάτισε το Honda του Takaaki Nakagami.

Ο οδηγός δοκιμών της της Yamaha, Cal Crutchlow, τερμάτισε 18ος, μπροστά από τον οδηγός δοκιμών της Ducati, Michele Pirro που αντικαθιστά τον Enea Bastianini, που τερμάτισε 19ος, και τον οδηγός δοκιμών της Honda, Stefan Bradl που αντικαθιστά τον Alex Rins στην Team LCR.

Ο Aleix Espargaro εγκατέλειψε τον αγώνα 3 γύρος πριν το τέλος από τεχνικό πρόβλημα!

Τώρα το πρωτάθλημα έχει στενέψει ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία με τον Bagnaia να είναι μόλις 8 βαθμούς μπροστά από τον Martin, ενώ ακολουθεί και ο Bezzecchi με 47 βαθμούς και ο Binder, αρκετά πιο πίσω με 98 βαθμούς διαφορά!