27 April 2024
MotoGP 2023

Ο Jorge Martin κέρδισε την Pole position με νέο ρεκόρ στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin πήρε pole στην κατηγορία MotoGP του Grand Prix της Ταϊλάνδης, για τον 17ο γύρο του MotoGP 2023.

Οι συνθήκες ήταν καλές. Υπήρχε ήλιος και σύννεφα, με πολλή ζέστη: 32 βαθμούς στον αέρα και 45 στην άσφαλτο.

Ο Ισπανός της Pramac, χάρη στον απίστευτο χρόνο 1:29.287, που είναι νέο ρεκόρ πίστας, κέρδισε την pole position και θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση τον αγώνα!
Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχομένη Pole και η 4η φετινή για τον Martin!

Στην δεύτερη θέση θα είναι ο Luca Marini με 0.138s διαφορά από τον πρώτο, ενώ την πρώτη σειρά θα κλείσει στην 3η θέση το πρώτο Aprilia με τον Aleix Espargarò και με διαφορά μόλις στα 0.174s.

Ο Marco Bezzecchi, που ήταν στην κορυφη για αρκετή ώρα και μέχρι τον προτελευταίο γύρο, τερμάτισε τελικά τέταρτος και θα ξεκινήσει μπροστά από το KTM του Brad Binder και τον ηγέτη του παγκόσμιου πρωταθλήματος Francesco Bagnaia που κλείνει την δεύτερη σειρά εκκίνησης.

Από την τρίτη σειρά θα ξεκινήσουν, έχοντας περάσει από την παγίδα του Q1, οι Alex Marquez και Marc Marquez που τερμάτισαν στην έβδομη και την όγδοη θέση αντίστοιχα μπροστά από τον Maverick Vinales με το δεύτερο Aprilia.

Την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Fabio Quartararo, ανοίγοντας την τέταρτη σειρά εκκίνησης μπροστά από το νικητή της Αυστραλίας , Johann Zarco και τον Augusto Fernandes με το GASGAS.

Ο Fabio di Giannantonio δεν κατάφερε να ξεπεράσει την παγίδα του Q1 και θα ξεκινήσει από τη δέκατη τρίτη θέση, μπροστά από τους Raul Fernandez και Jack Miller που έκλεισε την 5η σειρά !

Ο Takaaki Nakagami θα ξεκινήσει από την 16η θέση, μπροστά από του Pol Espargaro και , Franco Morbidelli, ενώ την τελευταία σειρά έκλεισαν οι Joan Mir, Miguel Oliveira και Enea  Bastianini