25 April 2024
Dakar 2023

Ο Jose Ignacio Cornejo Florimo κέρδισε την 12η ειδική του Dakar 2023 – Ο Toby Price στην κορυφή της γενικής

12η ΕΙΔΙΚΗ: QUARTER MARATHON > SHAYBAH – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/01/2023 – ΕΙΔΙΚΗ : 185 ΧΛΜ – ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ : 191 ΧΛΜ

Η άγνωστη άμμος του Rub’ al Khali δεν ήταν τόσο απαιτητική όσο αναμενόταν. Τα δύο στάδια του Μαραθωνίου ( χωρίς μηχανική βοήθεια στο ενδιάμεσο ) στη νοτιοανατολική περιοχή της αραβικής χερσονήσου, λίγα χιλιόμετρα από τα σύνορα με το Ομάν και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, ήταν μια ειδική στο δρόμο για την τελική νίκη στις μοτοσυκλέτες.

Οι Skyler Howes (Husqvarna), Toby Price και Kevin Benavides (KTM) βγήκαν από την απέραντη έρημο με σχεδόν τις ίδιες διαφορές μεταξύ τους όπως όταν μπήκαν σε αυτήν. Και απομένουν μόνο δύο ακόμη ειδικές.

Το δεύτερο μέρος της διαδρομής του μαραθωνίου ήταν μια διαχειρίσιμη ειδική διαδρομή 185 χιλιομέτρων μέσω αμμώδους εδάφους. Ο διοργανωτής ASO υπολόγισε χρόνο 2 ωρών και 15 λεπτών για αυτή τη διαδρομή – οι ταχύτεροι συμμετέχοντες ολοκλήρωσαν τη διαδρομή μέσα στην έρημο σε λιγότερο από δύο ώρες.

Ο Nacho Cornejo κέρδισε την ειδική της ημέρας μπροστά από τον Daniel Sanders και τον Toby Price.

Ο Toby Price (Red Bull KTM), που πάλευε για τη συνολική νίκη και ξεκίνησε τρίτος, έκανε τον καλύτερο χρόνο στα δυο σημεία στα 42 και 87 χιλιόμετρα. Στο δεύτερο μισό της διαδρομής, ωστόσο, ο οδηγός της Honda, Nacho Cornejo, μπήκε στην κορυφη, από την 14η θέση που ξεκίνησε και, μετά από 1:57 ώρα, έφτασε στον τερματισμό στο Shaybah ως νικητής της  12ης ειδικής.

Είναι η πρώτη νίκη του Χιλιανού στη φετινή φάση, αλλά δεν έχει σημασία για την νίκη στη γενική κατάταξη. Δύο αγωνιστικές ημέρες πριν από το τέλος, αυτό ισχύει και για τον δεύτερο Daniel Sanders (Red Bull GASGAS), ο οποίος έχασε μόλις 49 δευτερόλεπτα από τον οδηγό της Honda.

Ο δύο φορές νικητής του Dakar Price τερμάτισε τρίτος με το KTM450 Rally Factory, μπροστά από όλους τους άλλους διεκδικητές για τη συνολική νίκη.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο M. Walkner (KTM), με διαφορά +2:05, μπροστά από τους K. Benavides (KTM), +2:22 και S. Howes (Husqvarna), +2:54 που συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα!

Το Top 10 την 12ης ειδικής έκλεισαν οι P. Quintanilla (Honda), +3:06 στην 7η θέση, μπροστά από τον S. Bühler (Hero), +3:08, τον A. Van Beveren (Honda), +3:16 και τον R. Branch (Hero), +3:21

Ο Price παίρνει το γενικό προβάδισμα με δύο ειδικές να απομένουν. Στην δεύτερη θέση ο Skyler Howes (Husqvarna)  με + 28 sec, ενώ στην 3η θέση είναι ο Kevin Benavides με +2:40 min, το πλεονέκτημα της νίκης του Dakar είναι ξεκάθαρο στα KTM και Husqvarna.

Αυτοί οι 3 αναβάτες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής ο ένας από τον άλλο στο προσωρινό βάθρο. Πίσω τους, το υπόλοιπο γήπεδο με επικεφαλής τα Honda του Pablo Quintanilla και του Adrien Van Beveren εξακολουθεί να ακολουθεί ένα τέταρτο της ώρας.

Πίσω τους έρχονται τα δύο πρώτα Honda στη γενική κατάταξη , αλλά φαίνεται δύσκολο ότι στα υπόλοιπα δύο στάδια ο Pablo Quintanilla ή ο Adrien Van Beveren θα μπορέσουν να μειώσουν τη διαφορά των δεκαπέντε λεπτών που έχουν, αλλα στο Dakar, όπως και σε κάθε αγώνα, ποτέ δεν ξέρεις αν δεν πέσει η καρό σημαία τερματισμού!