27 April 2024
Dakar 2023

Ο Kevin Benavides ΝΙΚΗΤΗΣ του Dakar 2023 μετά τη νίκη του στη 14η ειδική

14η ΕΙΔΙΚΗ: AL-HOFUF > DAMMAM– KYRIAKH 15/01/2023 – ΕΙΔΙΚH: 136ΧΛΜ – ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ: 417ΧΛΜ

Ο Kevin Benavides είναι πλέον και επίσημα δύο φορές πρωταθλητής του Dakar. Ο Αργεντινός κατάκτησε τον τίτλο κερδίζοντας την τελευταία ειδική, με προβάδισμα πενήντα πέντε δευτερολέπτων.
Μια νίκη ειδικής στο Dakar του 2023 δεν ήταν ποτέ πιο σημαντική από την τελευταία, καθώς οι 3 πρώτοι στη γενική κατάταξη απείχαν μόλις 91 δευτερόλεπτα μεταξύ τους, ενώ οι 2 αναβάτες της Red Bull KTM, Kevin Benavides και Toby Price, απείχαν μόλις 12 δευτερόλεπτα.

Μετά τους Benavides και Price, ο Αμερικανός Skyler Howes κατέκτησε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη του Dakar 2023, με διαφορά περισσότερο από πέντε λεπτά πίσω από τον Αργεντινό.

Μετά την νική του στην τελευταία ειδική, ο ίδιος δήλωσε:

“Είναι απίστευτο να κερδίσεις στο τέλος αυτού του εντελώς τρελού Dakar και με τόσο μικρή διαφορά!”

Η 14η ειδική ξεκίνησε με αντίστροφη σειρά από τη γενική κατάταξη. Στις 9:15 π.μ. τοπική ώρα, ο Skyler Howes ξεκίνησε την ειδική μήκους 136 χιλιομέτρων, ενώ ακολούθησαν με διαφορά τριών λεπτών ο Benavides και ο Price.

Η διαδρομή έχει πολύ λάσπη, μετά από νεροποντή που ξέσπασε το πρωί. Ακόμα κι έτσι, ο Benavides κατάφερε να προπορευτεί, φτάνοντας στο πρώτο σημείο ελέγχου με προβάδισμα  ακριβώς 12 δευτερολέπτων έναντι του Price, ισοφαρίζοντας την διαφορά τους.

Με 70 χιλιόμετρα για να τελειώσει το Dakar 2023, ο Benavides διατήρησε το πλεονέκτημα. ενώ ο Price έχασε δύο δευτερόλεπτα σε σχέση με τον Αργεντίνο.

Ο Αυστραλός κατάφερε να μειώσει λίγο χρόνο στο δρόμο του από το τελευταίο σημείο ελέγχου, αλλά ακόμα κι έτσι, ο Benavides ήταν περισσότερο από ένα λεπτό μπροστά από τον Price.

Ο Benavides ήταν πρώτος καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας και στο τέλος ανακηρύχθηκε νικητής της τελευταίας ειδικής αλλά και του Rally Dakar 2023, με διαφορά 55 δευτερολέπτων από τον κύριο αντίπαλό του, Τoby Price. Ο Pablo Quintanilla τερμάτισε στην τρίτη θέση, με περισσότερα από τρία λεπτά διαφορά σε σχέση με τον νικητή.

Η σταθερότητα του Benavides ήταν το κλειδί για να κερδίσει το δεύτερο του Dakar, δύο χρόνια αργότερα. Ο αναβάτης της KTM ανακηρύχθηκε νικητής σε δύο ειδικές και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας σε όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Την κορυφαία δεκάδα της γενικής κατάταξης του Rally Dakar 2023 συμπλήρωσαν οι Quintanilla στην τέταρτη θέση,   Van Beveren  στην πέμπτη, L. Benavides στην έκτη, Sanders στην έβδομη,  Cornejo στην όγδοη και Lorenzo Santolino και Franco Caimi στην ένατη και δέκατη αντίστοιχα.