28 April 2024
MotoGP 2023

Ο Marco Bezzecchi κέρδισε την πρώτη ιστορική pole position στην Ινδία – Αποτελέσματα

Η πρώτη Ιστορική pole position της πίστας Buddh International Circuit  στην Ινδία γράφει το όνομα του Marco Bezzecchi

Με χρόνο 1.43.947 ο Marco Bezzecchi κέρδισε την pole position στο Grand Prix της κατηγορίας MotoGP της Ινδίας, για το 13ο γύρο του πρωταθλήματος MotoGP 2023 στο Buddh International Circuit στην Ινδία. Ο “Bez” κέρδισε την τέταρτη pole του στο MotoGP, και την όγδοη της καριέρας του.

Στην 2η θέση της εκκίνησης θα βρίσκεται ο Jorge Martin που σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1.43.990, με διαφορά μόλις 0.043s από τον πρώτο και ήταν ο δεύτερος αναβάτης που κατέβηκε στο 1.43s.

Την πρώτη σειρά εκκίνησης στην 3η θέση έκλεισε ο Pecco Bagnaia με την εργοστασιακή Ducati με χρόνο 1.44.2023, κλείνοντας άλλη μια τριάδα στην πρώτη σειρά και πάλι για την Ducati!

Ο Luca Marini είναι η τέταρτη Ducati που με χρόνο 1:44.215, θα ανοίξει την δεύτερη σειρά εκκίνησης, μπροστά τα εργοστασιακά Ιαπωνικά της Honda των Joan Mir και Marc Marquez, κάτι που βλέπουμε για πρώτη φορά φέτος. Ο Marc Marquez είχε μια πτώση στο Q2 ευτυχώς χωρίς συνέπειες.

Από την τρίτη σειρά και την 7η θέση θα ξεκινήσει ένα ακόμα Ducati με τον Johann Zarco, μπροστά από τη Yamaha του Fabio Quartararo και την Aprilia του Maverick Vinales.

Από την δέκατη θέση θα ξεκινήσει, ανοίγοντας την τέταρτη σειρά ο πολύ νευρικός Aleix Espargarò. Ο αναβάτης της Aprilia είχε ξεκινήσει πρώτος αλλά η ομάδα δεν είχε σκεφτεί ότι η συνεδρία είχε καθυστερήσει μερικά λεπτά, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο box με πάρα πολλά νεύρα!

Από την 11η θέση θα ξεκινήσει ο Raul Fernandez με την δορυφορική Aprilia της Team RNF, που πέρασε από το Q1, ενώ η 12η θέση είναι για τον Alex Marquez, που πέρασε από το Q1 αλλα με ένα δυνατό high-side στο τέλος του Q1, και οπού εξ αίτιας του δεν συμμετείχε στο Q2 και η συμμετοχή του στον αγώνα είναι αβέβαιη.