27 April 2024
MotoGP 2023

Ο Marco Bezzecchi κέρδισε τον αγώνα SPRINT στο Assen – Αποτελέσματα

Ο Marco Bezzecchi συνεχίζει την επικράτηση του στο Ολλανδικό Grand Prix στην μεγάλη κατηγορία κερδίζοντας και τον αγώνα SPRINT στο Assen.

Από την αρχή του 8ου γύρου την Παρασκευή ο Marco Bezzecchi έχει επικρατήσει σε όλα, τις ελεύθερες δοκιμές, την pole position με ρεκόρ και τώρα την πρώτη θέση στον αγώνα SPRINT!

Μια νίκη που πηρέ ανετά μετα την μάχη πoυ έδωσε στην αρχή του αγώνα με τον Pecco Bagnaia που τερμάτισε στην 2η θέση του Sprint.

Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Fabio Quartararo, που μετα την τιμωρία του Binder με 3 δευτερόλεπτα ποινή, ανέβηκε μια θέση αφού πέρασε την καρό σημαία 4ος, ανακάμπτοντας για πρώτη φορά φέτος στις κορυφαίες θέσεις!

Ο Νοτιοαφρικανός έλαβε ποινή για μεγάλο γύρο επειδή παραβίασε τα όρια της πίστας ξανά στον τελευταίο γύρο, ενώ είχε πάρει προειδοποίηση. Δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει αυτή την ποινή γιατί ήταν ήδη στον τελευταίο γύρο, οπότε η ποινή μετατράπηκε σε ποινή 3 δευτερολέπτων, κάτι που τον έριξε τον Binder από την τρίτη θέση στην πέμπτη θέση.

Στην 4η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Aleix Espargaro όπου και αυτός επωφελήθηκε μια θέση με την τιμωρία του Binder που τερμάτισε τελικά 5ος!

Την εξάδα έκλεισε ο Jorge Martin, μπροστά από το δεύτερο Aprilia του Maverick Vinales.

Την 9αδα που παίρνει βαθμούς στο Sprint τερμάτισαν τα Ducati των Bastianini και Alex Marquez.

Ένας απογοητευτικός αγώνας για τον Johann Zarco (Ducati Pramac) που τερμάτισε 13ος, πίσω από το KTM RC16 του Jack Miller και το Honda RC213V του Takaaki Nakagami και μπροστά από την ομάδα GASGAS KTM του Augusto Fernandez, και την Yamaha του Franco Morbidelli.

Ένας αγώνας που  θα θέλει να ξεχάσει είχε ο Marc Marquez, με τον οκτώ φορές πρωταθλητή της Honda να τερματίζει 17ος, σχεδόν 20 δευτερόλεπτα από την κορυφή.