24 April 2024
Dakar 2023

Ο Mason Klein με ιδιωτική ομάδα νικητής της 2ης ειδικής στο Dakar 2023 και ανεβαίνει στην κορυφή της γενικής κατάταξης – VIDEO

Η 2η ειδική του Ντακάρ 2023 κάλυψε συνολικά 588 χιλιόμετρα, συμπεριλαμβανομένων 430 χιλιομέτρων ειδικής διαδρομής.

Αν και η πλοήγηση δεν ήταν η υψηλότερη πρόκληση για τους συμμετέχοντες, οι αποστάσεις ήταν εκπληκτικά μεγάλες και υπήρξαν μερικές πτώσεις.

Ο Mason Klein ήταν ο καλύτερος πρωτάρης στην ένατη θέση στο Dakar 2022, έτσι  και φέτος ο Αμερικανός δείχνει επίσης φανταστικό ρυθμό στην 45η έκδοση του Dakar. Ήταν τρίτος στο στάδιο 1 και τη δεύτερη μέρα του αγώνα ακολούθησε η νίκη της 2ης ειδικής που είναι και η πρώτη του.

Με τη νίκη στο Stage 2, ο Mason Klein πήρε επίσης το προβάδισμα στο Ντακάρ του 2023. Ο αναβάτης της BAS-KTM απλά άφησε πίσω του τους σταρ εργοστασιακούς αναβάτες, παρόλο που πήρε  χρονική ποινή.

Ο Mason Klein πέτυχε προβάδισμα 3 λεπτών έναντι του δεύτερου αναβάτη, και ένα πέναλτι 2 λεπτών δεν του στέρησε τη πρώτη νίκη του σε ειδική.

«Εκτός από την ποινή του ορίου ταχύτητας, ένιωσα πολύ καλά, ήταν πολύ ωραία», είπε ο ιδιώτης της KTM. «Τις περισσότερες φορές ακολούθησα τα άλλα παιδιά και μετά άνοιξα απλά το γκάζι, όλοι αστειεύονταν για το αν ήμουν ηγέτης ή όχι επειδή τους άφησα να κάνουν την ηγετική δουλειά. Είπα λοιπόν μέσα μου, εντάξει. Αυτό ήταν τέλειο!»

Η πίστα ταίριαζε προφανώς στον Κλάιν, αλλά η προσοχή του διέφυγε και είχε πολύ υψηλή ταχύτητα εκεί που δεν έπρεπε.

«Το έδαφος ήταν εξαιρετικά καλό, η πλοήγηση ήταν καλή και το road book ήταν καλό», είπε ο αναβάτης της KTM. «Το μόνο πράγμα είναι ότι η ταχύτητα στις ζώνες ορίου ταχύτητας είναι υπερβολική για μένα. Είναι τόσο πολύ για τον εγκέφαλό μου. Τότε μερικές φορές απλά σβήνω. Πρώτα προσέχω το όριο, αλλά μετά δεν ….. Μετά ξεχνάω τι κάνω. Ίσως είναι η εμπειρία, αλλά είναι αρκετά δύσκολο».

Ο Klein προηγείται στην κατάταξη του Dakar με 1:41 λεπτά μπροστά από τον εργοστασιακό αναβάτη της Red Bull KTM, Toby Price. Ο Klein σκέφτεται καν τη συνολική νίκη;

«Για να κερδίσεις το Ντακάρ πρέπει να πάρεις την τρελή απόφαση πότε να επιβραδύνεις. Αυτός που κερδίζει δεν κερδίζει πάντα τα στάδια», λέει ο Klein. «Πρέπει να οδηγείς γρήγορα, σωστά; Αλλά αυτός που δεν πέφτει κάθε μέρα, που δεν χάνεται κάθε μέρα, που τερματίζει στο ίδιο σημείο κάθε μέρα, θα κερδίσει».

Ο Daniel Sanders, ο οποίος ξεκίνησε έκτος τη δεύτερη ημέρα του αγώνα, σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο. Μετά από 48 km, ο αναβάτης Red Bull GASGAS ήταν ήδη 48 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Ricky Brabec (Honda) και ακόμη και ένα λεπτό μπροστά από τους αναβάτες Red Bull KTM Kevin Benavides και Toby Price. Στο σημείο διαδρομής στο KM 105, ο Αυστραλός ήταν ήδη τρία λεπτά μπροστά.

Τελικά με μόλις ένα λεπτό πίσω τερμάτισε 20ς ο Sebastian Bühler (Hero), ο οποίος κατάφερε να κερδίσει ξανά χρόνο στα τελευταία 100 χιλιόμετρα.

Τρίτος τη δεύτερη ημέρα του αγώνα ήταν ο οδηγός της Husqvarna, Skyler Howes. Ο 30χρονος έχασε μόλις 1:13 λεπτά από τον νικητή της σκηνής και γενικό ηγέτη Mason Klein (BAS KTM) και είναι 5:11 λεπτά πίσω στη γενική κατάταξη με μια πολλά υποσχόμενη 7η θέση.

QUADS

Ο Αλεξάντρ Ζιρού κράτησε μέχρι το τέλος για να κερδίσει. Αν και ο Manuel Andújar θα μπορούσε επίσης να διεκδικήσει τη νίκη, ο Αργεντινός έχασε περισσότερο από 7′ από τον Γάλλο αντίπαλό του στο τελευταίο τμήμα της ειδικής. Η δεύτερη θέση πήγε στον Πάμπλο Κοπέτι. Ο Francisco Moreno Flores ολοκλήρωσε το top 3 της ημέρας.