23 April 2024
MotoGP 2022

Ο  Miquel Oliveira κέρδισε τον βρόχινο αγώνα στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Ο κατακλυσμός που έπεσε πριν κατά τη διάρκεια του αγώνα της Moto2 έκανε τον αγώνα να καθυστερήσει σχεδόν μια ώρα και να υπάρξουν αμφιβολίες ακόμη και για το αν θα γίνει.

Ο  Miquel Oliveira κάνοντας μια εντυπωσιακή απόδοση κέρδισε τον βρόχινο αγώνα στην Ταϊλάνδη, τον 17ο γύρο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος MotoGP 2022

Ο  Miquel Oliveira ξεκίνησε από την 11η θέση στην εκκίνηση και γρήγορα βρέθηκε μπροστά να παλεύει για την νίκη με τον Miller για πολλούς γύρους, μέχρι που πέρασε μπροστά και έμεινε εκεί μέχρι την  καρό σημαία, φέρνοντας την KTM στην κορυφη του αγώνα, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της σεζόν μετά από αυτή που πήρε στην αρχή της σεζόν στην Ινδονησία.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jack Miller Που δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κορυφη του αγώνα και να κάνει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και έτσι αρκέστηκε στην 2η θέση!

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Pecco Bagnaia που κατάφερε και κρατήθηκε στην τρίτη θέση αποκρούοντας την επίθεση του Marquez και κερδίζοντας πολύτιμους βαθμούς για τον κυνήγι του τίτλου εκμεταλλευόμενος την κακή απόδοση του Quartararo που δεν τερμάτισε μέσα στους βαθμούς.

Στην 4η θέση Johann Zarco που στους τελευταίους γύρους είχε ένα φοβερό ρυθμό κατεβάζοντας τους χρόνους φτάνοντας πίσω από τον Bagnaia που ουσιαστικά δεν επιχείρησε να περάσει, και όλα δείχνουν πως η Ducati αποφάσισε να παίξει ομαδικά και να προστατέψει τον Bagnaia, από το να χάσει βαθμούς! «Μου μοιάζει με νίκη», φώναξε ο Pecco. Επίσης είδαμε “tα αφεντικά” της Ducati του πήγαν στο γκαράζ της  Pramac για να ευχαριστήσουν τον Zarco για ό,τι είχε κάνει.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez ξεκινώντας από την 8η θέση, φτάνοντας να απειλήσει τον Bagnaia αλλα τελικά αρκέστηκε στην 5η θέση, φέρνοντας το πρώτο Honda στην κορυφαία 5αδα!

Την πρώτη εξάδα έκλεισε ένα ακόμα Ducati με τον Enea Bastianini.
Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον εκπληκτικό Maverick Vinales που ξεκίνησε από την 17η θέση και κατάφερε και έφτασε στην 7η θέση!

Στην 8η θέση τερμάτισε το δεύτερο Honda Με τον Alex Marquez, μπροστά από το Ducati του Jorge Martin και το KTM του Brand Binder, που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα!

Ο Aleix Espargaro με την Aprilia του τερμάτισε στην 11η θέση, αφού αναγκάστηκε να εκτελέσει ποινή long Lap Penalty (μεγάλο γύρο) γιατί έσπρωξε στην πρώτη στροφή τον Binder βγάζοντας τον εκτός πίστας!

Στην 12η θέση τερμάτισε το πρώτο Suzuki με τον Alex Rins, μπροστά από τον Franco Morbidelli, τον Pol Espargaro και τον Raul Fernandez που έκλεισε την 15αδα που πήρε βαθμούς!

Στην 16η θέση τερμάτισε ο Pole man Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Fabio Quartararo που έκανε έναν αγώνα που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει!

Μετα από αυτόν τον αγώνα η διαφορά του Quartararo από τον Bagnaia μειώθηκε στους μόλις 2 βαθμούς, πηγαίνοντας έτσι την Αυστραλία με όλα να είναι ανοικτά!