28 April 2024
MotoGP 2023

O Pecco Bagnaia κέρδισε τον αγώνα SPRINT στο Mugello – 5 Ducati στην κορυφη – Αποτελέσματα

Έναν ακόμα αγώνα Sprint κέρδισε ο Pecco Bagnaia στο Ιταλικό Grand Prix, για τον 6ο γύρο του MotoGP 2023, που γίνεται στην υπέροχη πίστα Mugello.

O Pecco Bagnaia που ξεκίνησε από την pole position κατάφερε και κέρδισε τον αγώνα των 10 γύρων μετα από αρκετές αλλαγές στην κορυφη στους πρώτους γύρους, και με την εμφάνιση λίγων σταγόνων βροχής.

Από το μέσο του αγώνα και μετα πέρασε και πάλι στην κορυφη και έμεινε εκεί μέχρι την καρό σημαία!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Marco Bezzecchi που δεν κατάφερε να απειλήσει τον Bagnaia αλλα μένει σταθερά και κοντά του στην βαθμολογία στο κυνήγι του τίτλου.

Το βάθρο του Sprint έκλεισε ο Jorge Martin, μπροστά από τον ομόστυαλό του Johann Zarco, ενώ την 5αδα έκλεισε ένα ακόμα Ducati με τον  Luca Marini.

Την εξάδα συμπλήρωσε το πρώτο Ducati με τον Jack Miller, μπροστά από τον Marc Marquez, που αρκέστηκε στην 7η θέση μετα από το σπρώξιμο που έφαγε από τον Miller και έχασε αρκετές θέσεις.

Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Aleix Espargaro, που ανέβηκε στους τελευταίους γύρους, ενώ την 9αδα που παίρνει βαθμούς συμπλήρωσε ο Enea Bastianini, στον πρώτο ουσιαστικά αγώνα που ολοκλήρωσε από την αρχή της σεζόν!

Στην 10αδα τερμάτισε ο Fabio Quartararo που προσπάθησε στον τελευταίο γύρο να φτάσει στην 9η θέση αλλα ο Bastianini την πηρέ πάλι πίσω!

Ο Alex Marquez είχε πτώση όταν τον χτύπησε ο Brand Binder στην πρώτη στροφή της εκκίνησης. Ο Binder εκτέλεσε ποινή Long Lap Penalty.

O Brand Binder σημείωσε σε αυτόν τον αγώνα νέο ρεκόρ τελικής ταχύτητας που έφτασε τα 366,ι χλμ