1 May 2024
MotoGP 2024

O Pecco Bagnaia κέρδισε τον αγώνα στο Κατάρ – Binder και Martin στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το πρώτο Grand Prix της σεζόν στο Κατάρ της μεγάλης κατηγορίας MotoGP, που έγινε στη διεθνή πίστα Lusail.

Ο Pecco Bagnaia έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και μπήκε αμέσως επικεφαλής του αγώνα και έμεινε εκεί μέχρι την καρό σημαία, χωρίς να καταφέρει να τον απειλήσει κανείς, αποδεικνύοντας γιατί είναι δυο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Brand Binder που έκανε και πάλι έναν φοβερό αγώνα, παλεύοντας για πολλούς γύρους με τον Martin για την δεύτερη θέση που τελικά κράτησε με εμφατικό τρόπο.

Το βάθρο έκλεισε ο Jorge Martin που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την pole position όπως έκανε εχθές στον αγώνα Sprint και δεν μπόρεσε να απαντήσει τους στον Bagnaia αλλα ούτε και στον Binder, και έτσι αρκέστηκε στην τρίτη θέση του βάθρου.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez στον πρώτο του αγώνα με την Ducati δείχνοντας την διάθεση του να επιστρέψει στις κορυφαίες θέσεις!

Στην 5η θέση τελικά τερμάτισε ο Enea Bastianini που είχε υποχωρήσει αρκετά πιο πίσω, αλλα κατάφερε και ανάκαμψε στους τελευταίους γύρους!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Alex Marquez που έδωσε αρκετές μάχες με αρκετούς οδηγούς για να ανεβεί και να κρατηθεί στην εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Fabio Di Giannantonio, μπροστά από το πρώτο Aprilia του Aleix Espargaro που δεν μπόρεσε να αποδώσει όπως εχθές και έτσι αρκέστηκε στην 8η θέση.

O Pedro Acosta τερμάτισε στην 9η θέση, παρόλο που κατάφερε και έφτασε μέχρι την 4η θέση αλλα φάνηκε ότι δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα ελαστικά του σωστά και δεν μπορέσει να κρατηθεί με τους μπροστινούς, αλλα έδειξε την διάθεση του και τις ικανότητες του! O rookie εκανε επίσης τον ταχυτερο γύρο του αγώνα με 1.52.657

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε το δεύτερο Aprilia με τον Maverick Vinales.

Στην 11η θέση τερμάτισε η πρώτη Ιαπωνική μοτοσυκλέτα, η Yamaha με τον Fabio Quartararo, μπροστά από τα Honda του Johann Zarco και του Joan Mir.

Την 15αδα που παίρνει βαθμούς έκλεισαν στην 14η θέση ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Miguel Oliveira οπού είχε και ποινή μεγάλου γύρου!