1 May 2024
MotoGP 2024

Moto2: O Alonso Lopez κέρδισε τον αγώνα στο Κατάρ – Αποτελέσματα

Ο Alonso Lopez κέρδισε το Grand Prix του Κατάρ της κατηγορίας Moto2, που έγινε στη διεθνή πίστα Lusail.

Ο αναβάτης της SpeedUp, ξεκινώντας από την 2η θέση, έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έμεινε μπροστά και τελικά πήρε πρώτος την καρό σημαία κερδίζοντας την 3η του νίκη στην Moto2

Στην 3η θέση τερμάτισε  ο Barry Baltus που δεν κατάφερε να κάνει την τελική του επίθεση στον Lopez και τερμάτισε ελάχιστα πίσω του.

Το βάθρο έκλεισε ο Sergio Garcia που ξεκίνησε από την 18η θέση και κάνοντας έναν φοβερό αγώνα κατάφερε και ανέβηκε στο βάθρο, στον πρώτο αγώνα της σεζόν!

Εξαιρετικός αγώνας έκανε και ο Ιάπωνας Ai Ogura, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Manuel Gonzalez (Gresini) που τερμάτισε πέμπτος στη γραμμή τερματισμού, μπροστά από τους αναβάτες της OnlyFans American Racing, Marcos Ramirez και Joe Roberts.

Ο Albert Arenas με το δεύτερο Kalex της Team Gresini τερμάτισε όγδοος, μπροστά από τους Celestino Vietti (Red Bull Ajo) και τον poleman Aron Canet.

Στους βαθμούς επίσης τερμάτισαν οι Somkiat Chantra (Team Asia), Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp), Zonta Van Den Goorbergh (Racing GP), Bo Bendsnyeder (GAS UP Team) και Deniz Oncu (Red Bull Ajo).

Fermin Aldeguer και Tony Arbolino, είχαν άσχημη μέρα και τερμάτισαν στη 16η και 20η θέση αντίστοιχα.