1 May 2024
MotoGP 2024

Moto3: O David Alonso κέρδισε τον πρώτο αγώνα του 2024 στο Κατάρ – Αποτελέσματα

Ένας εξαιρετικός David Alonso κέρδισε το συναρπαστικό για άλλη μια φορά Grand Prix του Κατάρ στην κατηγορία Moto3, στον εναρκτήριο αγώνα του πρωταθλήματος MotoGP του 2024 που έγινε στη διεθνή πίστα Lusail.

Ο αναβάτης της Team Aspar (CFMoto) που ξεκίνησε από την τρίτη σειρά, και την 8η θέση, ήταν ο πρωταγωνιστής ενός τέλειου αγώνα τακτικής, που κέρδισε με έναν αριστοτεχνικό τελευταίο γύρο, οπού πρώτα προσπέρασε τον φοβερό Taiyo Furusato (Honda Team Asia) και μετά τον Poleman Daniel Holgado (GASGAS Tech3), με τον τελευταίο να τερματίζει δεύτερος, λίγο πιο μπροστά από τον Ιάπωνα Furusato που ξεκίνησε από την 16η θέση και τερμάτισε στο βάθρο. Αυτή είναι η πέμπτη νίκη της καριέρας του για τον Alonso.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Riccardo Rossi , μπροστά από τον Collin Veijer, και του  του Stefano Nepa, που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Ιάπωνας Tatsuki Suzuki, μπροστά από τον Joel Kelso και τον εξαιρετικό Ivan Ortolà, ο οποίος είχε πτώση όταν χτύπησε με τον Josè Antonio Rueda στον δεύτερο γύρο, αλλα κατάφερε και συνέχισε από το τέλος και έκανε μια τρελή επιστροφή μέχρι την 9η θέση.

Το Top Ten έκλεισε ο πρωτάρης Jacob Roulstone με την GASGAS Tech3.

Στους βαθμούς επίσης τερμάτισαν οι Joel Esteban, Angel Piqueras, Scott Ogden, Nicola Carrato και Luca Lunetta.