19 March 2024
MotoGP 2023

Ο Pecco Bagnaia Νικητής του συναρπαστικού αγώνα Sprint στο Portimao

Στον πρώτο συναρπαστικό αγώνα Sprint στην ιστορία του MotoGP, νικητής ήταν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Pecco Bagnaia στην πίστα του Portimao.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Jorge Martin που οδήγησε τον αγώνα μέχρι τον τελευταίο γύρο, αλλα δεν κατάφερε να κρατήσει τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή πίσω του!

Το πρώτο βάθρο της σεζόν έκλεισε ο poleman Marc Marquez που οδήγησε τον αγώνα στο πρώτο γύρο με την σαφώς κατώτερη Honda του, αφού κάθε φορά που περνούσε από την μεγάλη  ευθεία της πίστας έχανε ή κινδύνευε να χάσει θέσεις!

Στην 4η θέση ο φοβερός Jack Miller που ήταν στην διεκδίκηση της νίκης και του βάθρου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Στην 5η και 6η θέση τερμάτισαν τα 2 εργοστασιακά Aprilia με τους Maverick Vinales και Aleix Espargaro να δίνουν φοβέρες μάχες για την θέση!

Στην 7η θέση άλλο ένα Aprilia της δορυφορικής ομάδας με τον τοπικό ηρώα Miquel Oliveira που ήταν στην μάχη του βάθρου μέχρι τον τελευταίο γύρο, οπού έκανε ένα λάθος και ανοίχτηκε και κατέληξε στην 7η θέση!

Στην 8η  και 9η θέση που κλείνουν τις θέσεις που παίρνουν βαθμούς τερμάτισαν δυο ακόμα Ducati με τους Johann Zarco και Alex Marquez!

Την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο πραγματικά άτυχος Fabio Quartararo αφού έμεινε πίσω όταν τον χτύπησε ο Joan Mir, οπού είχε και πτώση και ανάγκασε τον Γάλλο να μείνει πολύ πίσω και να παλέψει να ανεβεί, δίνοντας στο τέλος μάχη με τον Alex Marquez για την 9η θέση!

Αγώνας Sprint για να ξεχάσει ο Joan Mir, ο οποίος έπεσε στην αρχή του αγώνα.
Κακό ξεκίνημα και για το δίδυμο της Mooney VR46 Racing Team. Ο Luca Marini έπεσε και παρέσυρε τον Enea Bastianini, με τον νέο αναβάτη της Ducati να καταλήγει στο ιατρικό κέντρο, ενώ ο Bezzecchi έπεσε μόνος του, χωρίς συνέπειες.

Δυστυχώς, οι πρώτες αναφορές για τον Enea Bastianini κάνουν λόγο για κάταγμα στη δεξιά ωμοπλάτη του και θα μεταφερθεί στο νοσοκομείο του Φάρο.