25 April 2024
Trial - X-Trial

Ο Toni Bou γίνεται 32 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Trial

Ο αναβάτης της Repsol Honda Team κατέκτησε το 16ο τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα TrialGP στο Ponte di Legno (Ιταλία), φτάνοντας τους 32 τίτλους συνολικά στους αγώνες Trial.

Ο Toni Bou αύξησε τον συνολικό του αριθμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στους 32 με το τελευταίο του στέμμα στο Trial GP, που κέρδισε στην Ιταλία με έναν αγώνα να απομένει από τη σεζόν. Για 16 συνεχόμενα χρόνια, είναι η κυρίαρχη δύναμη τόσο στο X-Trial (αγώνες σε εσωτερικό χώρο) όσο και στο Trial GP (αγώνες σε εξωτερικό χώρο), με άψογο ρεκόρ δύο τίτλων ανά σεζόν.

Τα επιτεύγματά του φτάνουν και ξεπερνούν το επίπεδο που είναι συγκρίσιμο με άλλους γίγαντες του κόσμου του αθλητισμού: ο Μάικλ Φελπς και τα 28 Ολυμπιακά του μετάλλια, η Σιμόν Μπάιλς και τα 25 χρυσά της, τα 24 Γκραν Σλαμ της Μάργκαρετ Κορτ, τα 22 του Ράφα Ναδάλ, τα 26 χρυσά της Κέιτι Λεντέκι, τον Γιουσέιν Μπολτ με τα 21 χρυσά και τα 15 Παγκόσμια Πρωταθλήματα Μοτοσικλέτας του Giacomo Agostini.

Τα 11 δαχτυλίδια πρωταθλήματος NBA του Bill Russell, τα 10 Παγκόσμια Πρωτάθλημα Motocross του Stefan Everts, τους 9 τίτλους του Valentino Rossi και τους 6 της Kiara Fontanes, τα 7 δαχτυλίδια NFL του Tom Brady και τα 7 Παγκόσμια Πρωταθλήματα Formula 1 που κέρδισαν οι Michael Schumacher και Lewis Hamilton αποτελούν μαρτυρίες μακροζωίας στην κορυφή. Το όνομα του Toni Bou ανήκει σε τέτοιες προσωπικότητες.

Ο αναβάτης της Repsol Honda Team αναζητά πάντα το επόμενο ορόσημο και είναι εξίσου διψασμένος για επιτυχία όπως πριν από τις 32 νίκες του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

«Είναι πάντα ιδιαίτερο να κερδίζεις έναν παγκόσμιο τίτλο. Όταν έχεις ένα καλό προβάδισμα πόντων, ο αγώνας στον οποίο διακυβεύεται ο τίτλος είναι πάντα λίγο περίεργος. Όσον αφορά τη σεζόν, η συνέπεια ήταν το κλειδί. Ήταν μια πολύ καλή χρονιά, πολύ τακτική και ήμασταν πάντα στο βάθρο. Παλέψαμε μέχρι το τέλος και, τελικά, καταφέραμε να κατακτήσουμε αυτόν τον νέο τίτλο στην ύπαιθρο. Είμαι πολύ ευγνώμων στην ομάδα.»