20 April 2024
WSBK 2022

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε την Pole position στο Aragon – Bautista και Rea στο Top 3 – Αποτελέσματα

Ο αναβάτης της Yamaha, Toprak Razgatlioglu εξασφάλισε την πρώτη pole position της σεζόν, για τον πρώτο αγώνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στην Αραγονία.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2021, κέρδισε οριακά τον αναβάτη της Ducati Alvaro Bautista στο Superpole. Ο Jonathan Rea (Kawasaki) θα είναι επίσης στην πρώτη σειρά.

Ο Razgatlioglu έδειξε σημαντική βελτίωση σε σύγκριση με τις ελεύθερες δοκιμές, σταματώντας τελικά το χρονόμετρο στο 1’48.267, που του χάρισε την πρώτη pole της χρονιάς.

Ο Alvaro Bautista με χρόνο 1’48.273, μόλις 0.006s διαφορά από τον Razgatlioglu, αρκέστηκε στην δεύτερη θέση, μπροστά από τον Jonathan Rea, που σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1’48.476, κλεινόντα την πρώτη σειρά εκκίνησης!

Από την δεύτερη σειρά θα εκκινήσουν οι Michael Rinaldi (Ducati), Alex Lowes (Kawasaki) και Andrea Locatelli (Yamaha) από την 4η , 5η, και 6η θέση αντίστοιχα. Έτσι, οι δύο πρώτες σειρές βρίσκονται πλήρως στα χέρια των Yamaha, Ducati και Kawasaki.

Ο Iker Lecuona θα ξεκινήσει από την έβδομη θέση στο grid και ήταν ο καλύτερος οδηγός της Honda. Ο Ilya Mikhalchik, ο οποίος ήταν ο καλύτερος οδηγός της BMW θα ξεκινήσει από την όγδοη θέση, μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing). Ο Mikhalchik αντικαθιστά τον κανονικό οδηγό της BMW, Michael van der Mark στην Αραγονία.

Ο Loris Baz θα ανοίξει την τέταρτη σειρά στην 10η θέση, μπροστά από τον Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην 11η θέση, και τον Γερμανό πρωτάρη Philipp Oettl.