19 March 2024
MotoGP 2023

10 πράγματα που αξίζει να ξέρετε πριν από τον αγώνα στο Portimao

Η νέα σεζόν του 2023 ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, γράφοντας Ιστορία και ρεκόρ!

Ο Marquez επίστρεψε σε φόρμα, γράφοντας το απόλυτο ρεκόρ της πίστας του Portimao, κερδίζοντας με έναν εκπληκτικό γύρο την pole position.

Η ημέρα συνεχίστηκε με τον πρώτο αγώνα Sprint στην ιστορία του MotoGP, και πρώτο νικητή τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Francesco Bagnaia.

Δείτε 10 στατιστικά που αξίζει να μάθετε μετά τη δράση του Σαββάτου και πριν τον αγώνα της Κυριακής.

1- Ο Marc Marquez προκρίθηκε στην pole για πρώτη φορά μετά το Ιαπωνικό GP πέρυσι, σημειώνοντας νέο ρεκόρ γύρου όλων των εποχών στο Portimao. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που προκρίνεται στην pole αφού πέρασε από το Q1, μαζί με την Ταϊλάνδη το 2018.

2- Για τον Marc Marquez, αυτή είναι η 64η pole του στο MotoGP™ και η 92η συνολικά στις τρεις κατηγορίες, στην εκκίνηση του 233ου GP. Αυτή είναι η παρθενική pole position της Honda στην κατηγορία στο Portimao. Την Κυριακή θα έχει ως στόχο να κερδίσει τον πρώτο του αγώνα Grand Prix από την Emilia-Romagna 2021 (πριν από 518 ημέρες).

3- Ο Francesco Bagnaia έγινε ο πρώτος νικητής του Sprint στην ιστορία του MotoGP και, την Κυριακή, θα βάλει στόχο να κερδίσει ένα Grand Prix για πρώτη φορά μετά τη Μαλαισία πέρυσι που είναι επίσης το πιο πρόσφατο βάθρο του.

4 – Με τους Francesco Bagnaia και Jorge Martin, αυτός είναι ο 41ος διαδοχικός αγώνας όπου υπάρχει τουλάχιστον ένας αναβάτης Ducati στους τρεις πρώτους των κατατακτήριων.

5- Ο Miguel Oliveira προκρίθηκε στο P4 αφού πέρασε από το Q1 στο πρώτο του GP με την Aprilia. Ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο αποτέλεσμα των προκριματικών του από την Καταλονία το 2021 όταν κέρδισε. Θα στοχεύει σε μια δεύτερη νίκη εντός έδρας GP (μαζί με το GP της Πορτογαλίας 2020). Αγωνίστηκε για το βάθρο στο Sprint πριν από ένα λάθος του τελευταίου γύρου.

6- Ο Jack Miller θα μπορούσε να γράψει ιστορία στο MotoGP™ παίρνοντας νίκες Grand Prix με τρία διαφορετικά εργοστάσια (αφού κέρδισε ήδη με τη Honda και την Ducati). Τερμάτισε στο P4 στο πρώτο Sprint, 0,086 δευτερόλεπτα μακριά από το βάθρο έχοντας προηγηθεί νωρίτερα.

7- Ο Enea Bastianini προκρίθηκε στην έκτη θέση, που είναι η πρώτη φορά που προκρίθηκε στην πρώτη εξάδα μετά τη Μαλαισία πέρυσι, όταν προκρίθηκε και τερμάτισε δεύτερος (επίσης το πιο πρόσφατο βάθρο του). Είχε πτώση όταν τον παρέσυρε ο Luca Marini κατά τη διάρκεια του πρώτου Sprint, με αποτέλεσμα να σπάσει την ωμοπλάτη του και θα χάσει τον αγώνα της Κυριακής.

8 – Ο Maverick Vinales προκρίθηκε έβδομος. Όπως ο Miller, ο Viñales θα μπορούσε να γράψει ιστορία στο MotoGP™ κερδίζοντας με τρία διαφορετικά εργοστάσια, στην περίπτωσή του προσθέτοντας τη νίκη με την Aprilia στις νίκες με τη Suzuki και τη Yamaha.

9 – Ο νικητής του περυσινού GP της Πορτογαλίας, ο Fabio Quartararo προκρίθηκε στην 11η θέση που είναι μόλις η έκτη φορά που δεν κατάφερε να προκριθεί στους 10 πρώτους. Η τελευταία φορά ήταν στη Μαλαισία πέρυσι, αλλά τερμάτισε τρίτος στο πιο πρόσφατο βάθρο του. Θα έχει στόχο να κερδίσει ένα Grand Prix για πρώτη φορά μετά τη Γερμανία πέρυσι. Δεν κατάφερε να κερδίσει κανένα βαθμό στο Sprint, τερματίζοντας στην 10η θέση μετά από μια άτυχη επαφή με τον Joan Mir που τον έστειλε τελευταίο.

10 – Ο Aleix Espargaro συνετρίβη στο Q2 και προκρίθηκε στην P12 και είναι το χειρότερο αποτέλεσμα προκριματικών από τότε που προκρίθηκε 13ος στην Ταϊλάνδη πέρυσι. Τερμάτισε στην 3η θέση πέρυσι στην Πορτογαλία και ήταν το τέταρτο βάθρο του στο MotoGP™ εκείνη την σεζόν.