28 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta κέρδισε το Grand Prix της Πορτογαλίας στην μεσαία κατηγορία Moto2, στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Στην πίστα Portimao, ο αναβάτης της KTM πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού για να πάρει την 4η νίκη του στην κατηγορία Moto2 και η 10η συνολικά!

Ο αναβάτης της Red Bull Ajo Team κυριάρχησε στον αγώνα κρατώντας τους αντιπάλους του μακριά, ιδιαίτερα τον Aron Canet (Pons), ο οποίος τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον συμπατριώτη του.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Tony Arbolino (Marc VDS), μετά την εκκίνηση του από την 8η θέση, κλείνοντας το πρώτο  βάθρο της σεζόν του 2023.

Ο Poleman Filip Salac (Gresini), τερμάτισε στην 4η θέση, ο οποίος μετά από ένα καλό ξεκίνημα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους πρωτοπόρους, αλλά παρόλα αυτά τερμάτισε μπροστά από τους Manuel Gonzalez (VR46 Master Camp), και Jake Dixon (Aspar), που έκλεισαν την πρώτη εξάδα.

Ο Sam Lowes (Marc VDS) τερμάτισε στην 7η θέση, μπροστά από τον Albert Arenas (Red Bull Ajo), τον Somkiat Chantra (Team Asia) και τον Jeremy Alcoba (Gresini), που έκλεισαν το Top 10.