28 April 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Daniel Holgado κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Αποτελέσματα

Ο Daniel Holgado κέρδισε το Grand Prix της Πορτογαλίας κατηγορίας Moto3, στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Στην πίστα Portimao, ο αναβάτης της KTM πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα στον οποίο συμμετείχαν περίπου δέκα αναβάτες, οι οποίοι άλλαξαν θέσεις αρκετές φορές.

Οι David Munoz (BOE) και Diogo Moreira (MT Helmets – MSI) στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα έκλεισαν το βάθρο της σεζόν του 2023. Για τον Holgado αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην καριέρα του.

Ο Jose Antonio Rueda (KTM Red Bull Ajo) και ο Jaume Masia (Leopard), η μοναδική Honda στην κορυφαία ομάδα, τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο poleman, Ayumu Sasaki (Husqvarna Intact GP).

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Stefano Nepa (KTM), μπροστά από τον Xavier Artigas και Joel Kelso, ενώ την δεκάδα έκλεισε ο Deniz Oncu, αφού αναγκάστηκε να ξεκινήσει από τα πιτ λόγω του προβλήματος του KTM του (Red Bull Ajo), γυρίζοντας με χρόνους ρεκόρ, ανέκαμψε μέχρι τη δέκατη θέση.

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Kaito Toba (Honda SIC58 Squadra Corse), Collin Veijer (Husqvarna Intact GP), David Salvador (KTM CIP), Tatsuki Suzuki (Honda Leopard) και Riccardo Rossi (Honda SIC58 Squadra Corse).