28 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Somkiat Chantra κυριαρχεί, και παίρνει την νίκη στο Motegi – Αποτελέσματα

Ο Somkiat Chantra κέρδισε το Ιαπωνικό Grand Prix στην μεσαία κατηγορία Moto2, για τον  14ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP 2023, στο Motegi.

Ο πιλότος της Team Asia, που ξεκίνησε από την pole, κυριάρχησε από την πρώτη στροφή, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της καριέρας του.

Πίσω από τον Ταϊλανδό οδηγό, μετά από έναν αρχικό αγώνα, ο Ai Ogura κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση μέχρι την καρό σημαία. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε ο Pedro Acosta, αφού έχασε πολύ στην αρχή του αγώνα, ο αναβάτης της KTM κατάφερε να ανακτήσει αρκετές θέσεις και να ανεβεί στο βάθρο.

Ο Jake Dixon (Aspar), μετά από ένα καλό ξεκίνημα, τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από τους Filip Salac (Gresini) και Manuel Gonzalez (VR46).

Ο Marcos Ramirez πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην έβδομη θέση μπροστά από τον Aron Canet (Pons) και τον Zonta Vd Goorbergh (Racing Gp). Ο Darryn Binder (Intact Gp) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.

Στην παγκόσμια κατάταξη ο Acosta επεκτείνει το προβάδισμά του έναντι του Arbolino.