2 May 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Tony Arbolino κέρδισε τον βρόχινο αγώνα που διεκόπη με κόκκινη σημαία  στο Phillip Island – Αποτελέσματα

Ο Tony Arbolino κέρδισε το Grand Prix της Αυστραλίας, για τον 16ο γύρο της κατηγορίας Moto2.

Οι ακραίες καιρικές συνθήκες, τα πολλά ατυχήματα και ο δυνατός άνεμος έφεραν την διακοπή του αγώνα με κόκκινη σημαία, μετά από μόλις 9 γύρους, ενώ ο Tony Arbolino προηγείτο με μεγάλη διαφορά, πάνω από 15 δευτερόλεπτα.

Αρχικά ανακοινώθηκε επανεκκίνηση του αγώνα με μόλις 6 γύρους, αλλά λίγο μετά ήρθε η οριστική διακοπή, με την βαθμολογία να μοιράζεται στο μισό.

Ακριβώς όπως στην κατηγορία Moto3, έτσι και στην κατηγορία Moto2 στον γύρο ευθυγράμμισης, είχε πτώσεις αυτή τη φορά ήταν η σειρά του ηγέτη του παγκόσμιου πρωταθλήματος Pedro Acosta, ο οποίος στη συνέχεια ξεκίνησε από το πίσω μέρος του grid και τερμάτισε ένατος, χάρη στην πολύ καλή του επίδοση αλλα επίσης και στις πολλές πτώσεις.

Στο βάθρο μαζί με τον Arbolino βρέθηκαν οι Aron Canet και Fermin Aldeguer, με τον τελευταίο να έχει κυριαρχήσει σε όλα τα session που έγιναν στο στεγνό.

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο Jeremy Alcoba (Gresini), ο οποίος προηγήθηκε των Joe Roberts (Italtrans), Izan Guevara (Aspar), Somkiat Chantra (Team Asia) και Bo Bendsneyder (SAG). Ένατος ήταν ο Pedro Acosta (Red Bull Ajo) που προηγήθηκε του Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing) που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα.