3 May 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Deniz Öncü κέρδισε τον βρόχινο αγώνα στο Phillip Island – Αποτελέσματα

Ο Deniz Öncü πήρε τη νίκη στην Moto3 στην Αυστραλία για τον 16ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP 2023.

Ο Τούρκος μπόρεσε να νικήσει τον Sasaki και κρατά τον Masiá στην κορυφη της βαθμολογίας, ο οποίος τερμάτισε όγδοος σε έναν αγώνα επιβίωσης.

Η ευρέως ανακοινωθείσα βροχή και άνεμος έφτασε στο Phillip Island, με τις συνθήκες που επιδεινώθηκαν, με βροχές και αυξανόμενους ανέμους. Η θερμοκρασία ήταν χαμηλή, με 13 βαθμούς στον αέρα και 14 στην άσφαλτο.

Ο αγώνας της κατηγορίας Moto3 γνώρισε τις πρώτες του ανατροπές ήδη στον γύρο ευθυγράμμισης, όπου οι Diogo Moreira, Matteo Bertelle και Daniel Holgado έπεσαν, οι δύο τελευταίοι ξεκίνησαν κανονικά, ενώ ο Moreira ξεκίνησε από τα πιτ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Adrian Fernandez, ο οποίος στο Team Leopard Honda προσπάθησε να ξεφύγει από τους αντιπάλους του, αλλά στο τέλος ο #31 έπεσε έξι γύρους πριν το τέλος, αλλά όταν επέστρεψε στη μοτοσυκλέτα τερμάτισε πέμπτος.

Ο αγώνας αποφασίστηκε στους τελευταίους γύρους με τον Ayumu Sasaki (Husqvarna Intact GP) που προσπάθησε να υπερασπιστεί την πρώτη θέση από τον Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo), χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, καθώς ο Τούρκος αναβάτης κατάφερε και πέρασε στο τέλος τον Ιάπωνα διασχίζοντας το γραμμή τερματισμού στην πρώτη θέση πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη της καριέρας του. Ο Joel Kelso (CFMoto Prustel GP) ήταν επίσης στο βάθρο στην τρίτη θέση.

Τέταρτος ήταν ο Collin Veijer (Husqvarna Intact GP), ο οποίος προηγήθηκε του προαναφερθέντος Fernandez και του Riccardo Rossi.

Στο Top Ten είναι επίσης ο Taiyo Furusato (Honda Team Asia), ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Jaume Masia (Honda Leopard), ο Matteo Bertelle (Honda Snipers) και ο Lorenzo Fellon (KTM CIP).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Nicola Fabio Carraro (Honda Snipers), Stefano Nepa (KTM MTA), Daniel Holgado (KTM Tech3), Joshua Whatley (Honda VisionTrack) και Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar).

Εννέα αναβάτες έπεσαν όλοι χωρίς συνέπειες, με χρονολογική σειρά Moreira, Farioli, Ortolà, Munoz, Alonso, Aji, Salvador, Azman και Perez.

Στο Πρωτάθλημα ο Masia φτάνει τους 217 βαθμούς και βλέπει το προβάδισμά του έναντι του Sasaki να μειώνεται στους 4 βαθμούς . Ο Holgado είναι τρίτος, με 22 βαθμούς πίσω, ενώ Alonso και Oncu βρίσκονται στο -37 από την κορυφή.