19 April 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Ivan Ortolà κέρδισε τον αγώνα στην Jerez – Αποτελέσματα

Μετά από έναν πολύ σκληρό αγώνα, ο Ivan Ortolà κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix, για τον 4ο γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος MotoGP 2023 στην κατηγορία Moto3.

Ο οδηγός της ομάδας MTa που ξεκίνησε από τη δεύτερη θέση πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με μια μεγάλη ομάδα οδηγών, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από προσπεράσματα και αντεπιθέσεις.

Μόνο στον τελευταίο γύρο ο Ισπανός αναβάτης κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή με ένα απίστευτο προσπέρασμα στον Jaume Masia (Leopard) που τερμάτισε στην τρίτη θέση. Εκμεταλλευόμενος την κόντρα των δύο, ο David Alonso (MTA) τερμάτισε στη δεύτερη θέση, κατακτώντας το πρώτο βάθρο της καριέρας του.

Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το Όστιν για τον Ortolà.

Εκτός βάθρου στην 4η θέση ο Ayumu Sasaki που προσπάθησε με κάθε τρόπο να ανέβει στο βάθρο. Στην 5η θέση τερμάτισε , ο Josè Rueda (KTM Ajo) μπροστά από τον Daniel Hogado (KTM Tech3) που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Ο Xavier Artigas (Leopard) τερμάτισε στην έβδομη θέση μπροστά από τον Deniz Oncu (KTM Ajo) που πήρε την pole και αγωνίστηκε στο κορυφαίο γκρουπ, για λίγους γύρους, πριν δεχτεί τις επιθέσεις των πίσω οδηγών  και μείνει αρκετά πίσω, ενώ τιμωρήθηκε επειδή δεν είχε εκτίσει την ποινή του μεγάλου γύρου που προκλήθηκε από τα όρια της πίστας, έτσι έμεινε 9ος τελικά.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Tatsuki SUZUKI, μπροστά από τον  Diogo MOREIRA που έκλεισε το Top 10