28 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 2o αγώνα στο Magny-Cours – Razgatlioglu και Rea στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 2ο αγώνα του Γαλλικού γύρου Pirelli,  που έγινε στο Magny-Cours, για τον 9ο γύρο της σεζόν 2023.

Ο Alvaro Bautista σήμερα το απόγευμα βρήκε αυτό που του έλειπε όλο το υπόλοιπο Σαββατοκύριακο και κατάφερε και έκανε άλλη μια άνετη νίκη , με μεγάλη διαφορά από τον 2ο!

Ο αγώνα διακόπηκε στους πρώτους γύρους με κόκκινη σημαία μετα από πτώση δυο αναβατών και έπρεπε να καθαρίσει η πίστα!

Στην επανεκκίνηση, όπως και στην πρώτη εκκίνηση ο Bautista έφυγε πολύ καλά και μπήκε μπροστά, με τους αλλού δυο γνωστούς υπόπτους Rea και Razgatlioglu να δίνουν μια θεαματική μάχη διάρκειας μέχρι το τέλος του αγώνα για την 2η θέση.

Στην δεύτερη θέση τελικά τερμάτισε ο Toprak Razgatlioglu που κατάφερε και κράτησε πίσω του τον Rea μετα από πολλές αλληλοπροσπεράσεις, κερδίζοντας 20 πολύτιμους βαθμούς για το κυνήγι του τίτλου!

Το βάθρο έκλεισε ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Jonathan Rea κάνοντας έναν εξαιρετικό αγώνα και μάχη με τον Τούρκο οδηγό!

Ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) πάλεψε στην τέταρτη θέση στον 100ο αγώνα του με τον Ιταλό να τερματίζει τέταρτος 26 φορές από αυτούς τους 100 αγώνες. Ήταν μισό δευτερόλεπτο μακριά από τον Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) ο οποίος ολοκλήρωσε έναν εξαιρετικό αγώνα στην Γαλλία με την 5η θέση αφού ξεκίνησε από τη δέκατη θέση. Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing), έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) μπροστά από τον Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που εξασφάλισε την 8η θέση.

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισαν οι Xavi Vierge (Team HRC) και  Philipp Oettl (Team GoEleven).