2 May 2024
MotoGP 2023

Ο Jorge Martin κέρδισε και τον αγώνα στο Misano – Χατ-τρικ για την Ducati – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin κέρδισε και το Grand Prix που έγινε στο Misano World Circuit Marco Simoncelli, για τον 12ο γύρο της σεζόν 2023.

Το τέλειο Σαββατοκύριακο είχε στο Misano ο Jorge Martin, αφού κέρδισε τα πάντα, την pole position με νέο ρεκόρ, τον αγώνα Sprint και τον μεγάλο αγώνα της Κυριακής!

Αυτή ήταν η τρίτη του νίκη στο MotoGP και η δεύτερη φετινή, που τον φέρνει να μειώνει την διαφορά από τον πρώτο Bagnaia στην βαθμολογία ακόμα περισσότερο !

Μετα τους πρώτους γύρους οπού είχαμε τα τρία Ducati των Martin, Bagnaia και Bezzecchi να μάχονται για την πρώτη θέση, ο Martin κατάφερε και έχτισε μια διαφορά σιγά σιγά, και κατάφερε να πάρει την καρό σημαία με διαφορά 1.350 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε τελικά ο Marco Bezzecchi που κατάφερε λίγους γύρους πριν το τέλος να νικήσει τον Pecco Bagnaia και να πάρει την δεύτερη θέση κερδίζοντας 20 πολύτιμους βαθμούς για το κυνήγι του τ τίτλου!

Το βάθρο έκλεισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Pecco Bagnaia που κατάφερε και έμεινε στην τρίτη θέση, αφού στους τελευταίους γύρους τον είχε πλησιάσει επικίνδυνα ο φοβερός αυτό το Σαββατοκύριακο Dani Pedrosa.

Τελικά η Ducati έκανε ένα ακόμα Χατ-τρικ στο βάθρο επικρατώντας όλων των υπολοίπων!

Στην 4η θέση τερμάτισε όπως είπαμε ο τρομερός μικρός σαμουράι, με το πρώτο ΚΤΜ, ο Dani Pedrosa που πλησίασε επικίνδυνα τον Bagnaia χωρίς όμως να μπορέσει να τον απειλήσει, τελειώνοντας μια εκπληκτική εμφάνιση στο Misano!

Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Maverick Vinales, μπροστά από ένα ακόμα Aprilia αυτό του Miguel Oliveria που έδωσε μάχη με τον Marc Marquez για την 6η θέση!

Στην 7η θέση τελικά τερμάτισε ο Marc Marquez παρόλο που οδήγησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην 6η θέση, με το μαλακό πίσω ελαστικό που μόνο τα Honda φόρεσαν!

Στην 8η θέση τερμάτισε ένα ακόμα Aprilia με τον Raul Fernandez, μπροστά από τον Luca Marini και τον Johann Zarco που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα!

Στην 11η θέση τερμάτισε ένα ακόμα Ducati με τον Alex Marquez, μπροστά από το Aprilia του Aleix Espargaro.

Στην 13η θέση τερμάτισε το δεύτερο Ιαπωνικό με τον Fabio Quartararo και την πρώτη Yamaha, μπροστά από τον Brand Binder που είχε μια πτώση ενώ ήταν 4ος, που μπόρεσε να συνεχίσει και να τερματίσει στην 14η θέση, ενώ την 15αδα που παίρνει βαθμούς έκλεισε ο Franco Morbidelli.