ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2018

Ο Λευτέρης Πίππος Πρωταθλητής 2018 με την Yamaha R1

Δελτίο Τύπου Yamaha: Ο 5ος και ο 6ος Αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας του 2018 πραγματοποιήθηκε στην πίστα των Μεγάρων το Σαββατοκύριακο 20-21 Οκτωβρίου, και η Yamaha – Μοτοδυναμική είδε τον οδηγό της Λευτέρη Πίππο με την Yamaha R1 στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου του 6ου Αγώνα, που του έδωσε και τον Τίτλο του Πρωταθλητή, στην κορυφαία κατηγορία SBK!

Ο Πίππος έδωσε από το ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι τον τελευταίο γύρο μια συγκλονιστική μάχη για τη νίκη, μια μάχη που είχε αρκετά αλληλοπροσπεράσματα που πρόσφεραν εκπληκτικό θέαμα σε όσους βρέθηκαν στα Μέγαρα.

Τελικά ο Λευτέρης Πίππος πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και αφιέρωσε τη νίκη και το Πρωτάθλημα στην ομάδα του: “Δουλέψαμε πολύ καλά στην προετοιμασία της Yamaha R1 και η μοτοσυκλέτα ρυθμίστηκε τέλεια πάνω στα σλικ ελαστικά της Michelin, που επίσης δούλεψαν άψογα μέχρι και τον τελευταίο γύρο. Η μάχη ήταν πολύ δυνατή, συγχαρητήρια και στον αντίπαλό μου τον Σάκη Συνιώρη. Ελπίζω ότι δώσαμε ωραίο θέαμα στον κόσμο. Μετά από ένα δύσκολο ξεκίνημα στην αρχή της χρονιάς, οι κόποι μας απέδωσαν την κατάλληλη στιγμή. Ευχαριστώ την Yamaha – Μοτοδυναμική και όλους τους χορηγούς μου για την υποστήριξη” δήλωσε ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδας.

Στην κατηγορία Superbike συμμετείχε επίσης με Yamaha R1 ο Κώστας Ζαχαρόπουλος που πήρε την 7η θέση, μπροστά από τον έμπειρο Μιχάλη Σπηλιώτη που οδηγεί μια ακόμη R1.

Στην κατηγορία Supersport συμμετείχε ο Αλέξης Παπαγεωργίου με Yamaha R6. Μία ατυχία του στέρησε τη χαρά του τερματισμού και τους βαθμούς που θα τον έφερναν σε υψηλότερη από την 4η θέση που πέτυχε στο Πρωτάθλημα. Ο πρωτοεμφανιζόμενος στην κατηγορία Γιώργος Μαρκεζίνης εντυπωσίασε πάνω στη R6 του με τη 2η θέση το Σάββατο και την  3η θέση την Κυριακή.

Στην κατηγορία SSP300 (Supersport 300) η επιτυχία των οδηγών με Yamaha R3 ήταν τριπλή! Ο 15χρονος Γιώργος Γερακιανάκης πήρε τη νίκη και στον 5ο και στον 6ο αγώνα, μετά από τρομερές μάχες με τον Θωμά-Αθανάσιο Σκούρτα. Στο 3ο σκαλί του βάθρου και στους δύο αγώνες ανέβηκε ο 17χρονος Γιάννης Κυριάκου με τη δική του R3, ενώ ο 14χρονος Νίκος Ελευθεριάδης, πήρε τον Τίτλο του Κυπελλούχου της νέας κατηγορίας των ελληνικών αγώνων, παρά το ότι έτρεξε με έναν ελαφρύ τραυματισμό από πτώση.

Οι τρεις οδηγοί των Yamaha R3 έδωσαν τη μάχη και στην κατηγορία των ΝΕΩΝ Οδηγών, με τον Γερακιανάκη να παίρνει τη 2η θέση στον 5ο αγώνα και να έχει μια εγκατάλειψη στον 6ο, μετά από ανώδυνη πτώση. Ο Ελευθεριάδης πήρε την 3η θέση στον 6ο αγώνα και είχε μια πτώση στον 5ο, ενώ ο Κυριάκου πήρε την 4η θέση και τις δύο ημέρες του διπλού αγώνα.

Στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Κώστας Σταμπέλος με Yamaha R1 πήρε τη νίκη και στον 5ο και στον 6ο αγώνα, μετά από εξαιρετική οδήγηση.

Στους δύο τελευταίους αγώνες οι οδηγοί της Yamaha πήραν 5 νίκες και εξασφάλισαν 2 τίτλους σε 5 κατηγορίες, ολοκληρώνοντας με σημαντική επιτυχία την αγωνιστική χρονιά του 2018 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας.