2 May 2024
MotoGP 2023

O Pecco Bagnaia κερδίζει τον επεισοδιακό αγώνα στην Valencia και γίνεται πρωταθλητής – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το Grand Prix της Βαλένθια, για τον 20ο και τελευταίο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της κατηγορίας MotoGP για το 2023 και στέφθηκε πρωταθλητής.

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα που σημαδεύτηκε από τις πολλές πτώσεις, ο Bagnaia αποδείχτηκε ο απόλυτος ψύχραιμος του παιχνιδιού και κατάφερε όχι μόνο να τερματίσει πρώτος, αλλά να γιορτάσει και τον 2ο τίτλο του.

Για τον Bagnaia, αυτός είναι ο τρίτος τίτλος Παγκόσμιου Πρωταθλήματος μετά τον τίτλο Moto2 που κέρδισε το 2018 με την Sky Racing Team και τον τίτλο MotoGP που κέρδισε το 2022.

Ο Jorge Martin δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση της διεκδίκησης ενός τίτλου και κάνοντας  δυο σοβαρά λάθη, βρέθηκε εκτός αγώνα με πτώση. Έτσι, το όνειρο για τον τίτλο έφυγε στα χαλίκια της αμμοπαγίδας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Fabio Di Giannantonio που πλησίασε στον τελευταίο γύρο στην ρόδα του Bagnaia, αλλά χωρίς να μπορέσει να πάρει την δεύτερη νίκη του.

Το βάθρο έκλεισε ο Johann Zarco που δεν μπόρεσε να κρατηθεί στην δεύτερη θέση μετά από μάχη με τον Fabio Di Giannantonio.

4ος τερμάτισε ο Brand Binder ο οποίος οδήγησε τον αγώνα για πολλούς γύρους αλλά δεν μπόρεσε να μείνει στην κορυφή και μάλιστα τιμωρήθηκε με μια θέση γιατί χτύπησε τον Alex Marquez σε προσπάθεια προσπέρασης.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Raul Fernandez, μπροστά από τον Alex Marquez που έκλεισε την κορυφαία εξάδα.

Ο Franco Morbidelli, Aleix Espargarò, Luca Marini και Maverick Vinales ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Οι Fabio Quartararo, Takaaki Nakagami, Lorenzo Savadori και Pol Espargarò τερμάτισαν επίσης στους βαθμούς. Υπήρξαν πολλές πτώσεις, εκτός από εκείνη του Martin και του Marquez και των Marco Bezzecchi, Augusto Fernandez, Enea Bastianini, Jack Miller και Alex Rins, όλες χωρίς τραυματισμούς.