4 May 2024
WSBK 2024

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον θεαματικό 2ο αγώνα στο Assen – Bautista και Gardner στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον 2ο Αγώνα του γύρου Pirelli Dutch, για τον τρίτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike 2024.

Ήταν ένας αξέχαστος αγώνας στο WorldSBK με την βροχή στη μέση του αγώνα να προσθέτει επιπλέον πρόκληση και θέαμα στον αγώνα

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κέρδισε την πρώτη του νίκη στο TT Circuit Assen με εντυπωσιακό στυλ και χάρισε στην BMW την πρώτη της νίκη στο Assen και έγινε ο πρώτος οδηγός που έκανε 3 νίκες με την BMW.

Ο Τούρκος ξεκίνησε ένατος στο grid, αλλά έκανε γρήγορη άνοδο και δίνοντας μάχες και προσπεράσεις με μοναδικό θέαμα, μέχρι να βρεθεί στις θέσεις για το βάθρο, όπου δίνοντας μάχες από πολλούς οδηγούς μέχρι το τέλος. Ο Τούρκος τελικά πάλεψε με τον πρωταθλητή Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) για τη νίκη κατά τη διάρκεια του 950ου αγώνα του WorldSBK, παίρνοντας την καρό σημαία για τρίτη φορά φέτος.

Ο Bautista αρκέστηκε στη δεύτερη θέση, φτάνοντας στα 96 βάθρα και τρία πίσω από τον Chaz Davies στη λίστα όλων των εποχών, ενώ ο Gardner κέρδισε τελικά το πρώτο του βάθρο στο WorldSBK μετά από πολλούς τερματισμούς στην τέταρτη θέση και το πρώτο του σε οποιαδήποτε κατηγορία από το Grand Prix του 2021 στο Algarve.  Έγινε ο πρώτος Αυστραλός στο βάθρο μετά τον αγώνα στο Misano 1 το 2010, όταν ο Troy Corser ήταν στο βάθρο.

Ο Andrea Iannone (Team GoEleven) πάλευε σε όλο τον αγώνα για ένα βάθρο, αλλά έπρεπε να συμβιβαστεί με την τέταρτη θέση μπροστά από τον Locatelli που τερμάτισε στην 5η θέση, παρόλο που κατά καιρούς οδηγούσε στον αγώνα, τερματίζοντας μόλις ένα δέκατο πίσω από τον Iannone.

Ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) πέρασε την γραμμή τερματισμού στην 7η θέση, μόλις ένα δέκατο πίσω από τον Ολλανδό Michael van der Mark μπροστά, αλλα τελικά κατατάχτηκε 6ος μετα την ποινή τριών δευτερολέπτων για τον Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) επειδή πέρασε έκτος πίστας στο τελικό σικέιν που τον έστειλε τελικά στην 9η θέση.

Το πέναλτι του Van der Mark ανέβασε τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην έβδομη θέση και τον Bulega στην όγδοη, με τον #11 να υποχωρεί κατά τη διάρκεια του αγώνα των 21 γύρων παρά το δυνατό του ξεκίνημα. Ο Xavi Vierge (Team HRC) τερμάτισε ως ο κορυφαίος αναβάτης της Honda στη 10η θέση.