28 April 2024
MotoGP 2016

MotoGP: O Iannone νικητής – Η Ducati το 1-2 στην Αυστρία

Ο Iannone παίρνει την πρώτη του νίκη στο MotoGP και την πρώτη νίκη της  Ducati  μετά το 2010, από  τότε που ο Casey Stoner πήρε τελευταία την τελευταία νίκη για τους κόκκινους, στο Phillip Island το 2010.

_gp_4966Ο Iannone  κατάφερε και πήρε την νίκη παρα την πίεση του ομόσταυλου του , Andrea Dovizioso, που τερμάτισε τελικά δεύτερος, παρόλο που οδήγησε τον αγώνα για πολλούς γύρους! Ο Jorge Lorenzo (Yamaha MotoGP Movistar) ολοκλήρωσε το βάθρο στην 3η θέση.

Ο αγώνας μετά τους πρώτους γύρους που είχε αρκετές μονομαχίες και θέαμα, δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον αφού η υπεροχή των Ducati έναντι των υπολοίπων ήταν φανερή. Η Yamaha κατάφερε και κρατήθηκε κοντά στα Ducati χωρίς όμως να μπορεί να τους απειλήσει.

_gp_8203-2Ο Iannone ξεκίνησε τον αγώνα από την pole position και πήρε μια  σπουδαία νίκη για αυτόν και την Ducati! Ο Ιταλός έχασε αρκετές μονομαχίες στην αρχή αλλά τελικά αποδείχτηκε πως η επιλογή του μαλακού ελαστικού του έδωσε το πλεονέκτημα που χρηζόταν απέναντι στον ομόσταυλο του, αλλά και την μοναδική αυτή νίκη!

04-andrea-dovizioso-ita_gp_7943Ο Dovizioso είχε ένα εντυπωσιακό αγώνα και οδήγησε στην κορυφή για αρκετούς γύρους. Δεν κατάφερε τελικά να κρατηθεί μπροστά από τον ομόσταυλο του και έμεινε στην 2η θέση χαρίζοντας ένα ιστορικό 1-2- για την Ducati!

99-jorge-lorenzo-esp_gp_8495Ο Jorge Lorenzo τερμάτισε στην 3η θέση, βάζοντας τέλος στις κακές εμφανίσεις του!
Ο Valentino Rossi τερμάτισε στην 4η θέση , παρόλο την φοβερή προσπάθεια που έκανε στους πρώτους γύρου. Τελικά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Lorenzo και να ανέβει στο βάθρο!

93-marc-marquez-esp_gp_8344Ο Marc Marquez είχε μια άσχημη πτώση στο FP3 με αποτέλεσμα να εξαρθρώσει τον ώμο του, αλλά ο Ισπανός οδήγησε πολύ καλά μένοντας για πάρα πολλούς γύρους με τους άλλους 4 στην κορυφή, χωρίς όμως να απειλήσει τις θέσεις τους, εκτός από τους πρώτους γύρους που βρέθηκε ψηλότερα από την 5η θέση που τερμάτισε!

25-maverick-vinales-esp_gp_8361Ο Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) έκλεισε την κορυφαία εξάδα, μένοντας σε όλο το αγώνα πίσω από τον Marque, χωρίς όμως να καταφέρει να τον απειλήσει!

Ο  Dani Pedrosa τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από τον Scott Redding και  το δίδυμο της  Monster Tech 3 Yamaha ,  Bradley Smith και Pol Espargaro.