27 April 2024
WSBK 2019

Ο Alvaro Bautista κερδίζει με μεγάλη διαφορά τον πρώτο αγώνα στο Aragon

Ο Alvaro Bautista, οδηγός της Ducati πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του φέτος, με 15 δευτερόλεπτα διαφορά μπροστά από τον Jonathan Rea. Ο Chaz Davies ολοκλήρωσε το βάθρο στην τρίτη θέση.

Από την pole position στην καρό σημαία και χωρίς να δώσει σε κανένα ελπίδες για την πρώτη θέση. Έτσι, ο “τυφώνας” Bautista, συνέχισε την πορεία του ξεκινώντας με νίκη στο MotorLand Aragón στον πρώτο αγώνα του 3ου γύρου της Αραγονίας, διατηρώντας το αήττητο ρεκόρ του στην κατηγορία με επτά νίκες σε επτά αγώνες και την αύξηση σε 31 βαθμούς διαφορά σε σχέση με τον Jonathan Rea.

Ο Ισπανός αναβάτης που ξεκίνησε από την pole position μετά την κυριαρχία του στο FP1, FP2 και Superpole, χρειάστηκε λίγο περισσότερο από ένα γύρο για να απαλλαγεί από τους αντιπάλους του.

Κρατώντας το προβάδισμα από τη γραμμή εκκίνησης, ο Bautista έπρεπε να αποκρούσει την BMW του Tom Sykes μόνο στο πρώτο κομμάτι της πίστας.

Αλλά η BMW, η οποία στην ευθεία δεν έχει την ταχύτητα της Yamaha, ο Alex Lowes τον “κατάπιε” περνώντας στην δεύτερη θέση.

Με ένα “κολασμένο” ρυθμό στο 1.50, σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ, όπως και στην pole, κανείς δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει κατά τη διάρκεια του αγώνα των 18 γύρων .

Ο Alvaro Bautista είναι ο πρώτος Ισπανός που κερδίζει στα WSBK στην Ισπανία από τον Rumen Xaus το 2017 στην Βαλένθια και ο πρώτος Ισπανός αναβάτης που κέρδισε στην πίστα Motorland Aragón!

Και όπως και στους προηγούμενους έξι αγώνες, ο Jonathan Rea τερμάτισε δεύτερος, κάνοντας ένα δυνατό αγώνα αφού ξεκίνησε από την τέταρτη σειρά εκκίνησης και από την 10η θέση, μετά από μια απογοητευτική προκριματική συνεδρίαση, παλεύοντας σε όλο τον αγώνα με τους Davies και Loews. Ωστόσο, ο παγκόσμιος πρωταθλητής κέρδισε τέσσερις θέσεις στην αρχή και, στην μέση του αγώνα, ήταν ήδη δεύτερος.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Chaz Davies κερδίζοντας το πρώτο βάθρο του για φέτος με την Panigale V4 R, σε μια πίστα που έχει επτά νίκες και φαίνεται πως άρχισε να βρίσκει την μοτοσυκλέτα, ωστόσο είναι πάρα πολύ μακριά ακόμα από τον ρυθμό του ομόσταυλού του! Το βάθρο του Chaz Davies σημαίνει ότι είναι η πρώτη φορά που δύο αναβάτες της Ducati βρίσκονται στο ίδιο βάθρο μετά από σχεδόν ένα ολόκληρο χρόνο, αφού η τελευταια φορά ήταν στο MotorLand Aragon στον δεύτερο αγώνα.

Ο Alex Lowes τερμάτισε στην 4η θέση τελικά μπροστά από τον Tom Sykes και τον Van der Mark που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα!

Ο Sandro Cortese τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από τον Toprak Razgatlioglu, ενώ στην 9η θέση τερμάτισε ο Leon Haslam, και την 10αδα έκλεισε ο Jordi Torres.

Μετά τον 1ο αγώνα, η σχάρα για τον αυριανό πρώτο αγώνα Superpole Race, η σχάρα εκκίνησης έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Alvaro Bautista: “Φανταστικό συναίσθημα να κερδίζεις αγώνα μέσα στο σπίτι σου”