27 April 2024
WSBK 2021

O Jonathan Rea κυριάρχησε και στον Superpole Race στο Assen – Αποτελέσματα – Ducati και Yamaha στο βάθρο

Ο έξι φορές πρωταθλητής Jonathan Rea απέκρουσε την πρόκληση του Michael Ruben Rinaldi και κέρδισε την τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Assen

Τον συναρπαστικό αγώνα Superpole για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο TT Circuit Assen κέρδισε ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK).

Μόλις δυο γύρους χρειάστηκε ο Rea για να «καθαρίσει» τον αγώνα και να κάνει μια διαφορά ασφαλείας και να πάρει την 14η νίκη του στο Assen και την  106η νίκη στην καριέρα του, συνεχίζοντας να δημιουργεί νέα ρεκόρ που δύσκολα θα σπάσουν στο μέλλον!

Για δυο γύρους μάχη για την πρώτη θέση έδωσαν 4 οδηγοί ρόδα με ρόδα, με καθαρό νικητή τον Rea που ξέφυγε μπροστά αφήνοντας την μάχη γι την 2η θέση και το βάθρο να είναι συναρπαστική μέχρι την γραμμή τερματισμού.

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) που πήρε την εκκίνηση και βρέθηκε στο προβάδισμα του Superpole Race στα αρχικά στάδια, τελικά κατατάγηκε στην 2η θέση παρόλο που πέρασε την γραμμή τερματισμού 4ος, αφού τόσο ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με BRIXX WorldSBK) όσο και ο ομόσταυλος του Andrea Locatelli ξεπέρασαν τα όρια της πίστας στην 18η στροφή στον τελευταίο γύρο, και οι δύο υποβιβάστηκαν μία θέση. Ο Razgatlioglu τερμάτισε στην τρίτη θέση, πίσω από τον Rinaldi.

Ο Locatelli πήρε το καλύτερο αποτέλεσμα του στο WorldSBK με την τέταρτη θέση στην τελική κατάταξη, ξεκινώντας από τη δεύτερη σειρά για τον αγώνα Superpole, αν και είχε περάσει τη γραμμή στην τρίτη θέση.

Ο Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati) που ήταν σχεδόν όλο τον αγώνα στην 2η θέση, δεν κατάφερε να κρατήσει την θέση του και έτσι στον 2ο  Αγώνα θα ξεκινήσει από την 5η θέση, μπροστά από τον Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που έκλεισε την πρώτη εξάδα.

Ο αγώνας Superpole Race για τον τοπικό ήρωα, Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) τέλειωσε μόλις στην αρχή του αγώνα αφού έπεσε στη στροφή 12 στον πρώτο γύρο, ενώ ο Alvaro Bautista (Team HRC) έπεσε στο τελικό chicane στον πρώτο γύρο.