27 April 2024
MotoGP 2021

Ο Jorge Martin κέρδισε την pole position στο Qatar 2 – Χρόνοι – Αποτελέσματα

Την δεύτερη pole position στην κορυφαία κατηγορία κέρδισε ο rookie αναβάτη της Pramac Ducati, με τον Zarco και τον Vinales στην πρώτη σειρά

Ο rookie Jorge Martin κέρδισε την pole position του 2ου Grand Prix του Κατάρ, μόλις στον δεύτερο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Ο αναβάτης της Pramac Ducati, ο οποίος ανέβηκε φέτος στην μεγάλη κατηγορία, έγραψε ένα φοβερό χρόνο 1:53.106,στον τελευταίο του γυρο και έτσι κέρδισε την πρώτη του pole position στην μεγάλη κατηγορία.

Στην πρώτη σειρά με το Martin θα εκκινήσει ο δεύτερος δορυφορικός οδηγός της Ducati Και ομόσταυλος του, Johan Zarco, με χρόνο 1.53.263 , με μόλις 0.157s διαφορά πίσω από τον πρώτο!

Την πρώτη σειρά έκλεισε ο εργοστασιακό οδηγός της Yamaha Maverick Vinales, με διαφορά μόλις 0,161s.

Στην 4η θέση θα είναι στην σχάρα εκκίνησης ο πρώτος εργοστασιακός οδηγός της Ducati, Jack Miler, φανερά εκνευρισμένος με το αποτέλεσμα του καθώς γύρισε στο γκαράζ του.

Από την 5η θέση θα εκκινήσει ο Fabio Quartararo, μπροστά από τον poleman του πρώτου αγώνα Francesco Bagnaia που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

Την τρίτη σειρά θα ανοίξει από την 7η θέση ο εκπληκτικός Aleix Espargaro με το Aprilia, μπροστά από τα Suzuki του Alex Rins και του παγκοσμίου πρωταθλητή Joan Mir.

Ο Franco Morbidelli θα ανοίξει την τέταρτη σειρά με τον 10ο ταχύτερο χρόνο, μπροστά, από την πρώτη Honda στην σχάρα εκκίνησης, με τον Stefan Bradl και το πρώτο ΚΤΜ με τον Miguel Oliveira!