26 April 2024
WSBK 2021

Ο Scott Redding κέρδισε τον επεισοδιακό 2ο αγώνα της Κυριακής στο Aragon

Μετά από έναν απογοητευτικό αγώνα Superpole, ο Redding πήρε την νίκη του 2ου αγώνα της Κυριακής στο Aragon

Επεισοδιακός ο τελικός αγώνας του FIM Superbike World Championship του γύρου Pirelli Aragon Round με νικητή τον Scott Redding (Aruba. Racing – Ducati)

Με την πίστα βρεγμένη από την βροχή νωρίτερα, αλλά στεγνώνοντας καθ ‘όλη τη διάρκεια της ημέρας, και αφού η αγωνιστική γραμμή ήταν στεγνή, οι περισσότεροι αναβάτες αποφάσισαν να αγωνιστούν με τα στεγνά ελαστικά, καθώς η πίστα συνέχιζε να στεγνώνει.

Ο Redding κατάφερε να κάνει τα ελαστικά του να δουλέψουν και ανέβηκε στην κορυφή, εκμεταλλευόμενος την παραλίγο πτώση του Rea όταν παρασύρθηκε από τον Αμερικανό Gerloff.
Έτσι ο βρετανός της Ducati πήρε μια άνετη νίκη με διαφορά + 9.856 δευτερόλεπτα.

Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) κατάφερε και δεν έπεσε και συνέχισε τον αγώνα από την 5η θέση, και κατάφερε και ανέβηκε μέχρι την δεύτερη θέση μπροστά από τον ομόσταυλο του Alex Lowes που έκλεισε το βάθρο!

Ο Gerloff κατάφερε και έφτασε στην 2η θέση πίσω από τον έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Rea, και κάνοντας μια επίθεση, έπεσε παρασέρνοντας τον Rea οπού κατάφερε και κρατήθηκε, μπαίνοντας πάλι στην πίστα στην 5η θέση! Ο Gerloff πήρε ποινή Long Lap για αυτό το λάθος του.

VIDEO

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team), μπροστά από τον ομόσταυλο του, Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) και τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με BRIXX WorldSBK), που έκλεισε την κορυφαία εξάδα, που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ατυχία του Rea

Ταχύτερος γύρος από τον Chaz Davies (Team GoEleven) με 1’52.717s οπού είχε πτώση, βγήκε και ξαναμπήκε στον αγώνα.

Η Βαθμολογία του πρωταθλήματος μετα τον πρώτο γυρο της σεζόν βρίσκει τον Rea στην κορυφή με 57 βαθμούς, μπροστά από τον ομόσταυλο του Lowes με 45 βαθμούς και τον Redding με 40 βαθμούς.