1 May 2024
MOTOCROSS 2013

2ος Αγώνας Παν. Πρωτ. Motocross στα Γιαννιτσά, Αποτελέσματα – Video – Φωτογραφίες!

Ο δεύτερος αγώνας του Πανελλήνιου πρωταθλήματος motocross έγινε στα Γιαννιτσά την Κυριακή 14 Απρίλη και τον διοργάνωσε ο Όμιλος Φίλων Μοτοσυκλέτας Γιαννιτσών (ΟΦΜΓ)

163555_10201129550550679_1353557330_n

Οι συμμετοχές δυστυχώς ήταν οι μισές από τον πρώτο αγώνα της Χαλκίδας με τον αριθμό να φτάνει στους 74 αθλητές έναντι των 136 του πρώτου αγώνα.

Η διοργάνωση ήταν καλή και ο κόσμος συμφώνα με εκτιμήσεις έφτασε περίπου  στους 2.000 θεατές!

Για άλλη μια φόρα οι αθλητές του motocross έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους προσφέροντας θέαμα και αγωνία μέχρι την καρό σημαία.

155723_10201129429307648_322673387_n

Στην μεγάλη κατηγορία MX1 ο Μανώλης Σκύβαλος έκανε την πρώτη νίκη της καριέρας του και σε συνδυασμό με την δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος κατέκτησε την πρώτη θέση γενικής! Ο Παναγιώτης Κουζής ενώ οδηγούσε τον αγώνα στο πρώτο σκέλος είχε μια πτώση και όπως είπε αργότερα συνέχισε έχοντας ζαλάδες , κατάφερε και τερμάτισε τρίτος πίσω από τον Βαγγελάκο.
Στο δεύτερο σκέλος Κέρδισε ο Παναγιώτης Κουζής μπροστά από τον Μανώλη Σκύβαλο αυτήν την φόρα και τον Βαγγελάκο να κλείνει  το βάθρο και στον δεύτερο σκέλος.

544667_10201129429907663_1863402609_n

Στην κατηγορία ΜΧ2 ο Κοντολέτας κέρδισε το πρώτο σκέλος μπροστά από τον Κρητικό και με τον Παπίλα να κλείνει το βάθρο , ο οποίος στο δεύτερο σκέλος κατάφερε και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με τον Κοντολέτα δεύτερο και τον Κρητικό να κλείνει αυτός το βάθρο!

Στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Σταμάτης Δημολιάνης πήρε την νίκη και στα δυο σκέλη , στο πρώτο σκέλος μπροστά από τον Κουτσουκώστα με μόλις μισό δευτερόλεπτο διαφορά ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Νίκος Κριμπούνης. Στο δεύτερο σκέλος οι δυο πρώτες θέσεις είχαν τα ιδία ονόματα αλλά με λίγο ποιο άνετη διαφορά (περίπου 3 δευτερόλεπτα) από τον Δημολιάνη και τρίτο τον Κωνσταντίνο Παπαδόπουλο

67956_10201129468268622_174389156_n

Στην κατηγορία Quad ο Γιώργος Καπέλης για άλλη μια φόρα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αυτή την φόρα και στα δυο σκέλη  με τον Χρήστος Καναβάς να τερματίζει δεύτερος και ο  Κώστας Ντούζος τρίτος στο πρώτο σκέλος , ενώ στο δεύτερο σκέλος δεύτερος τερμάτισε ο Στυλιανός Τσίγκος και ο  Κωνσταντίνος Ντούζος έκλεισε το βάθρο.

534147_10201129511069692_1722505319_n

Αποτελέσματα των αγώνων
κατηγορία ΜΧ1 : Α ΣκέλοςΒ Σκέλος
κατηγορία ΜΧ2 : Α ΣκέλοςΒ Σκέλος
κατηγορία OPEN : Α ΣκέλοςΒ Σκέλος
κατηγορία Quad : Α ΣκέλοςΒ Σκέλος

Το επόμενο ραντεβού  είναι το  Σαββατοκύριακο 11-12 Μαΐου στην Μεγαλόπολη για τον 3ο αγώνα του Πρωταθλήματος.

Φωτογραφίες – Βίντεο : Μάκης Ζοο