26 April 2024
Dakar 2016Ανασκόπηση Ημέρας 2016

Dakar 2016! Ανασκόπηση 2ης Ειδικής – O Toby Price ο ταχύτερος όλων.

Η πρώτη ουσιαστικά μέρα δράσης την 38ης έκδοσης του σκληρότερου Rally στον κόσμο, του Rally Dakar, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με μεγάλο νικητή τον Toby Price.

Οι καιρικές συνθήκες που επικρατήσαν χθες στην Αργεντινή και ανάγκασαν του διοργανωτές να ακυρώσουν την ειδική, δεν σημείωσαν ιδιαίτερη βελτίωση σήμερα. Δεδομένου ότι τα προγραμματισμένα χιλιόμετρα ήταν αρκετά αφού η σημερινή μέρα ήταν από τις πιο γεμάτες, οι διοργανωτές αποφάσισαν να αφαιρέσουν ένα κομμάτι περίπου 100 χλμ από το σημερινό Stage, προκειμένου να διασφαλιστεί η ασφάλεια των συμμετεχόντων.

Οι πρώτοι αναβάτες πήραν εκκίνηση και ο Joan Barreda και ο Ruben Faria, οι οποίοι οδήγησαν ένα μεγάλο μέρος της ειδικής διαδρομής δίπλα-δίπλα πέρασαν το πρώτο χρονομετρημένο κομμάτι με την σειρά που εκκίνησαν.

Toby Price

Οι δυο νεαροί αναβάτες της ΚΤΜ όμως, Toby Price και Matthias Walkner που εκκίνησαν λίγο αργότερα, χάρις στην άσχημη κατάταξη τους στην υπερειδική του προλόγου είχαν άλλη άποψη και πήραν τα ινία. Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τον Paulo Gonçalves ο οποίος ξεκινώντας 50ος σημείωσε τον δεύτερο χρόνο στο πρώτο χρονομετρημένο.

Οι δυο τελευταίοι όμως δεν μπόρεσαν κρατήσουν ρυθμό έτσι τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

Ruben Faria

Ο Toby Price από την άλλη σε κάθε check-point σημείωνε τον ταχύτερο χρόνο και στα τελευταία χρονομετρημένα κομμάτια εξελίχθητε ένα δράμα. Μια όμορφη μάχη με τον χρόνο εξελίχθητε μεταξύ του Price και του Ruben Faria με τον 41χρονο πλέον αναβάτη της Rockstar Energy Racing Husqvarna Factory να δείχνει την τεράστια εμπειρία του διατηρώντας έναν ακλόνητο ρυθμό, αν και στο τέλος ο Price επικράτησε. Η διαφορά τους στην γενική κατάταξη βέβαια είναι μηδαμινή, μόλις 2 δευτερόλεπτα.

svitko stefan

Στην τρίτη και τέταρτη θέση  είχαμε τις ευχάριστες εκπλήξεις της 2ης ειδικής, αφού ο Σλοβάκος Stefan Svitko, μπόρεσε να διατηρήσει την τρίτη θέση με τους χρόνους του ανά σημείο χρονομέτρησης να φλερτάρουν και με θέσεις υψηλότερες.

Alain Duclos

Η δεύτερη έκπληξη ήρθε από τον Alain Duclos ο οποίος κατάφερε να ανεβάσει μια Sherco στην κορυφαία τετράδα με χρόνο που απείχε από την κορυφή κάτι λιγότερο από 2 λεπτά. Η Sherco του Duclos δεν ήταν η μοναδική στην κορυφαία δεκάδα αφού ο έτερος αναβατής της ομάδας, ο Juan Pedrero Garcia σημείωσε τον ένατο χρόνο.

Adrein Van Beveren

Επίσης και ο νεαρός Kevin Benavides από την Honda South America Rally Team που έκανε το ντεμπούτο του φέτος είχε σήμερα μια εξαιρετική εμφάνιση. Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι γνωρίζει καλά τα βουνά της πατρίδας του και σημείωσε έναν θαυμάσιο όγδοο χρόνο , ελάχιστα δευτερόλεπτα πίσω από τις εργοστασιακούς αναβάτες της HRC Honda, Paulo Goncalves και Joan Barreda που τερμάτισαν τελικά την ειδική στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Αυτές είναι και οι θέσεις που έχουν πλέον και στην γενική κατάταξη.

HELDER RODRIGUES

Από τις αρνητικές εκπλήξεις της ημέρας ήταν ο όλεθρος της Yamaha αφού η πρώτη  της  θέση στην  γενική  κατάταξη ήταν αυτή του Botturi στην 12η θέση. O Helder Rodrigues είχε μια άσχημη μέρα τερματίζοντας στην 16η  θέση ενώ ο Adrien Van Beveren, μετά από έναν εξαιρετικά επιτυχημένο πρόλογο, σήμερα αντιμετώπισε προβλήματα και το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν μια 29η θέση που ενδέχεται να πέσει κι άλλο όσο τερματίζουν και άλλοι αναβάτες.

STAGE-2-QUAD-DAKARA-2016

QUADS

Στην κατηγορία των quad, ο νικητής του 2014, Ignacio Casale, μετά την απογοήτευσή του 2015 όπου αναγκάστηκε να εγκαταλείψει,  έδηξε τα δόντια του σήμερα σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας. Με προφανή πρόθεση να διπλασιάσει τις νίκες του στο Ντακάρ, ο αναβάτης της Χιλής κυριάρχησε στην σημερινή ειδική και έχει πλέον ένα άνετο προβάδισμα τεσσάρων λεπτών στην γενική κατάταξη μπροστά από τον Brian Baragwanath που τερμάτισε στην δεύτερη θέση. Τα αδέρφισα Patronelli,  Alejandro και Marcos  ολοκλήρωσαν την μέρα από την τρίτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα με τον πρώτο να κάνει μια δυνατή επιστροφή στο ράλι με την τρίτη θέση. Η κάτοχος του τίτλου Rafal Sonik επέλεξε την προσεκτική οδήγηση και τερμάτισε στην έκτη θέση, με πάνω από 6 λεπτά διαφορά  από τον ηγέτη.