27 April 2024
BMU - National Championships

Δυο νίκες και ένα βάθρο για τους 3 Έλληνες οδηγούς στο Brno για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2023 – Αποτελέσματα

Σε μια από τις πιο θρυλικές πίστες της Ευρώπης, στο Brno στην Τσεχία γίνεται ο 3ος γύρος του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας και τον 5ο και 6ο αγώνα της σεζόν 2023, που γίνεται μαζί με τον 3ο γύρο του Πρωταθλήματος Alpe Adria.

Στον 3ο γύρο του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας συμμετέχουν τρεις Έλληνες πρωταθλητές οδηγοί, ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος στην κατηγορία SSP300, ο Δημήτρης Καρακώστας στην κατηγορία SBK και ο Αλεξ Παπαγεωργίου στην κατηγορία SSP600.

Σήμερα Σάββατο έγινε ο 5ος αγώνας του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας και αύριο Κυριακή θα γίνει ο 6ος αγώνας.

Ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος ήταν ο πρώτος που άνοιξε τις νίκες στον 5ο αγώνα με νίκη στην κατηγορία SSP300, κάνοντας έναν φοβερό αγώνα, αφού λόγω βλάβης στην διαδικασία της Pole position τον άφησε να ξεκινήσει από την τελευταία 26η θέση.
Να σημειώσουμε πως οι 26 συμμέτοχες στην κατηγορία είναι εκτός του Βαλκανικού Πρωταθλήματος και του Πρωταθλήματος Alpe Adria και εθνικών πρωταθλημάτων όπως της Τσεχίας, Βουλγαρίας και Σλοβακίας!

Ο Μαυρόπουλος κάνοντας μια φοβερή εκκίνηση έφτασε να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο στην 11η θέση και στην συνέχεια μετα από 9 γύρους τερμάτισε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης και την 1η του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας, χαρίζοντας του 25 βαθμούς στο πρωτάθλημα!

O Δημήτρης Καρακώστας στην κατηγορία SBK, ήταν ο δεύτερος Έλληνας αναβάτης που έφερε μια ακόμα νίκη, κατακτώντας το ψηλότερο σκαλί του βάθρου, για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα, ξεκινώντας από την 8η θέση στην σχάρα της γενικής κατάταξης, αφού όπως είπαμε οι κατηγορίες τρέχουν όλες μαζί με την κατηγορία να έχει 33 συμμέτοχες!

Ο Καρακώστας τερμάτισε στην 5η θέση της γενικής κατάταξης και 3ος του Πρωταθλήματος Alpe Adria.

Ο Αλεξ Παπαγεωργίου στην κατηγορία SSP600 ξεκίνησε από την Pole position του Βαλκανικού και την 6η θέση στην σχάρα, μεταξύ των 29 συμμέτοχων, όλων των κατηγοριών!

Ο Παπαγεωργίου τερμάτισε στην 3η θέση του Βαλκανικού Πρωταθλήματος και στην 2η θέση του Πρωταθλήματος Alpe Adria.

Αύριο Κυριακή οι 3 Έλληνες πρωταθλητές μας θα αγωνιστούν στον 6ο αγώνα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας 2023 και θα προσπαθήσουν και πάλι για το καλύτερο!