26 April 2024
MotoGP 2018

Moto2: Ο Bagnaia κερδίζει πάνω στο νήμα στον αγώνα στο Red Bull Ring της Αυστρίας

Ο Francesco Bagnaia κατάφερε και πήρε μια φοβερή νίκη πάνω στο νήμα μπροστά από τον Miguel Oliveira μετά από μια φοβερή μάχη μεταξύ τους που ανέβασε την θερμοκρασία στα κόκκινα!

Ο Luca Marini εξασφάλισε την τρίτη θέση στο Red Bull Ring και το τρίτο συνεχόμενο βάθρο του, καθώς ο Alex Marquez είχε πτώση στην τελευταία στροφή στον τελευταίο γύρο πάνω στην μάχη του βάθρου!

Μετά την νίκη του ο Bagnaia περνά μπροστά στην βαθμολογία από τον  Oliveira για μόλις 3 βαθμούς!

Ο Mattia Pasini πάλεψε και αυτός για το βάθρο αλλά τελικά τερμάτισε 4ος με τον Jorge Navarro  να εξασφαλίσει το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν με την πέμπτη θέση, πετυχαίνονται το τρίτο συνεχόμενο πλασάρισμα του μέσα στην πρώτη δεκάδα.

Ο Brad Binder τερμάτισε στην 6η θέση, ενώ ο Marcel Schrötter και ο Joan Mir τερμάτισαν πίσω του στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα.

Ο Quartararo και ο Iker Lecuona συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα στην Αυστρία.

Ο Romano Fenati τερμάτισε λίγο έξω από τις 10 πρώτες θέσεις στην 11η, με τον Danny Kent στην 12η θέση. Οi Andrea Locatelli, Stefano Manzi και Tetsuta Nagashima  ολοκληρώνοντας την 15αδα που παίρνει βαθμούς.

Ο Lorenzo Baldassarri, ο Augusto Fernandez και ο Simone Corsi συνεπλάκησαν σε μια πτώση στην 3η στροφή στο 4ο γύρο 4, ευτυχώς χωρίς να τραυματιστούν. Ο Sam Lowes, ο Remy Gardner  και ο Φεντερίκο Φούλιγκνι είχαν επίσης πτώσεις.

Το πρωταθλήματος στην κατηγορία Moto2 είναι στο πόντο μετά από μια εκπληκτική μάχη μεταξύ του Bagnaia και του Oliveria. Τι θα δούμε άραγε στο Βρετανικό GP;