26 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Fermin Aldeguer κέρδισε την pole position στην Αργεντινή – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Την pole position του Grand Prix της Αργεντινής κατέκτησε ο εκπληκτικός Fermin Aldeguer.

Ο Fermin Aldeguer συνεχίζει να κυριαρχεί στο Termas de Rio Hondo, για τον τρίτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 2022 στο Grand Prix της Αργεντινής.

Ο 16χρονος αναβάτης της Speed ​​​​Up στην πραγματικότητα κατέκτησε την πρώτη του pole position στην καριέρα του στην Moto2 μετά τα FP1 και FP2. Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Moto2 του 2021, σημείωσε την καλύτερη επίδοση με χρόνο 1’43.306, σε ηλικία 16 χρόνων, 11 μηνών και 28 ημέρων, ξεπερνώντας το ρεκόρ του νεότερου αναβάτη που πήρε pole στην ενδιάμεση κατηγορία, ένα ρεκόρ που ανήκε στον Marc. Marquez.

Ο Augusto Fernandez (Red Bull Ajo) και ο Tony Arbolino (Marc VDS) θα ξεκινήσουν επίσης από την πρώτη σειρά, αντίστοιχα με 0,150 και 0,207 δευτερόλεπτα διαφορά πίσω από τον πρώτο.

Ο Albert Arenas (Aspar) θα ξεκινήσει τέταρτος από την δεύτερη σειρά εκκίνησης, μπροστά από τον Jake Dixon και τον ηγέτη του πρωταθλήματος Celestino Vietti (Mooney VR46 Racing Team).

Ο Somkiat Chantra, νικητής στην Ινδονησία, θα ανοίξει την τρίτη σειρά στην 7η θέση, μπροστά από τον Ai Ogura και τον Bo Bendsneyder.